• Nieświeży oddech bardzo obniża fizyczną atrakcyjność partnera, wg wyników ankiety prowadzonej na terenie Stanów Zjednoczonych
 • Co drugi respondent podawał, że najbardziej do nowopoznanej osoby zniechęca go przykry zapach z ust
 • Prawie 40 proc. osób  stwierdziło, że nieświeży oddech rujnuje pierwszy pocałunek
 • Halitoza wpływa na relacje społeczne i zawodowe, ale też może być związana z problemem stomatologicznym lub zdrowotnym 

 Przykry zapach z ust. Przeszkadza w związku

Z sondażu przeprowadzonego m.in.  przez firmę SmartMouth producenta środków do higieny jamy ustnej wynika, że źle pachnący oddech zniechęca do nowopoznanej osoby.

Ankieta, prowadzona na terenie Stanów Zjednoczonych,  którą wypełniło blisko 2 tys. osób, badała co najbardziej obniża atrakcyjność potencjalnego partnera lub partnerki, informuje portal DrBicuspid.pl.

Okazuje się, że najczęściej był to źle pachnący oddech, uważał tak co drugi respondent.

Na liście największych wad potencjalnego partnera znalazły się:

 • brzydko pachnący oddech (52 proc.)
 • niedostateczna higiena ciała (47 proc.),
 • brak poczucia humoru (35 proc.)
 • nadmierna pewność siebie (28 proc.).

Co więcej uczestnicy sondażu podkreślali, że nic tak nie psuje pierwszego pocałunku jak nieświeży oddech (ok. 40 proc.) 

Pewność siebie. Niska przy halitozie

Respondenci wskazywali, że przykry zapach z ust niszczy pewność siebie, szczególnie podczas ważnych wydarzeń życiowych. A do takich zaliczono randki  (48 proc.) i rozmowy o pracę (40 proc.).

Natomiast źle pachnący oddech nie martwił tak uczestników ankiety podczas wizyty u dentysty, tylko 16 proc. osób było tym faktem zaniepokojonych.

Niestety mało kto wie co powoduje tę przykrą przypadłość. Większość ankietowanych wskazywało jako przyczynę:

 • jedzenie (41 proc.),
 • bakterie (36 proc.),
 • palenie papierosów (35 proc.),
 • suchość w ustach (28 proc.).

Tymczasem przyczyną halitozy, bo tak brzmi naukowy termin dla tego problemu, są lotne związki siarki, które powstają w wyniku aktywności bakterii w jamie ustnej.

 Brak dobrych nawyków i niemycie zębów odpowiednio często i dokładnie sprawia, że na powierzchni zębów odkłada się płytka nazębna. Jeśli nie zostanie usunięta, podrażnia dziąsła i z czasem przyczynia się do powstawania kieszonek zębowych (pogłębiona przestrzeń między zębami a dziąsłami), w których intensywnie namnażają się bakterie.

Poza tym także język może stać się miejscem rozwoju bakterii, które wytwarzają przykre zapachy.

Niewielka ilość śliny. Skutkiem źle pachnący oddech

Suchość w ustach zwana przez lekarzy kserostomią jest także przyczyną nieświeżego oddechu. Mogą ją powodować leki zażywane przez długi czas i palenie tytoniu, ale także wiek i stres.

Ustalenie przyczyny kserostomii i leczenie jej u dentysty prawdopodobnie usunie nieprzyjemny zapach z ust. Halitoza może być również spowodowana niektórymi przewlekłymi problemami ze zdrowiem, takimi jak cukrzyca lub niewydolność nerek i wątroby. Dentysta może zalecić skonsultowanie się z lekarzem ogólnym, jeśli podejrzewa, że przyczyną nieświeżego oddechu jest inny niż niewłaściwa higiena jamy ustnej, czy palenie tytoniu.