PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Niemiecki dylemat ze szczoteczkami do zębów

Autor: Łukasz Sowa
19-08-2013, 05:13
Niemiecki dylemat ze szczoteczkami do zębów (foto: Fotolia/PTWP)
Niemiecki dylemat ze szczoteczkami do zębów (foto: Fotolia/PTWP)
Niemcy mają problem ze szczoteczkami do zębów, tymi które po okresie użytkowania wyrzucane są do śmieci. No właśnie okazuje się, że nie do śmieci tylko do żółtych pojemników na odpady z tworzyw sztucznych.

Większość Niemców, ankietowanych przez dziennikarzy Deutsche Welle, uważa że zużyta plastikowa szczoteczka powinna trafić do żółtego pojemnika. Pedantyczni Niemcy tak właśnie robią. Tymczasem, zgodnie z niemieckim prawem, zużyta plastikowa szczoteczka do zębów nie jest opakowaniem, a przecież tylko takie materiały powinny być wyrzucane do żółtych pojemników. Efekt jest taki, że szczoteczki do zębów kwestionowane są przez automatyczne systemy do sortowania opakowań z tworzyw sztucznych i skrupulatnie wyławiane z linii technologicznych przygotowujących zużyte materiały z plastiku do powtórnego wykorzystania.

Worki ze szczoteczkami do zębów trafiają do spalarni odpadów. Co prawda nie jest to problem, gdyż w zasadzie nie ma dużego zapotrzebowania na opakowania, z których można by coś pożytecznego wytworzyć. Z kolei potencjał przerobowy spalarni jest zbyt wysoki w stosunku do ilości pozyskiwanych odpadów, a niemieckie przepisy zezwalają na spalanie nawet większej ilości śmieci.

W zasadzie zatem nic złego się nie dzieje, jednak pedantycznym Niemcom sen z oczu spędza zaistniała sytuacja. Nie może być bowiem tak, że obywatel państwa niemieckiego nie ma dokładnej instrukcji co począć powinien z zużytą szczoteczką do zębów. Prace trwają. Już wiadomo, że w 2015 r. w Niemczech wejdzie w życie prawo zezwalające na wrzucanie szczoteczek do zębów do żółtych pojemników. Do tego jednak czasu Niemcy nie czują się komfortowo biorąc do ręki zużytą szczoteczką do zębów. Jaki kraj takie problemy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   odpady medyczne   sondaż  

POLECAMY W SERWISACH