PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Neandertalczycy z okolic Częstochowy dbali o zęby

Autor: nieck • Źródło: en
12-03-2021, 14:19
Neandertalczycy z okolic Częstochowy dbali o zęby Neandertalczycy wynaleźli wykałaczki (fot. Shutterstock)
Neandertalczycy, żyjący na południu obecnego obszaru Polski, doceniali higienę jamy ustnej. Są dowody, że czyścili zęby drewnianymi patyczkami.

Odkrycie pochodzi z wykopalisk prowadzonych na terenie wyżyny Częstochowskiej, w jaskini, w której na pierwsze w Polsce ślady Neandertalczyków natrafiono w 2008 r.

Przekopujący nagromadzone warstwy mułu archeolodzy znaleźli w nim narzędzia krzemienne i trzy zęby należące do trzech osobników w różnym wieku. Międzynarodowy zespół ekspertów zbadał szczegółowo te zęby. Udowodniono, że należały one do osobników żyjących 46 tys. lat temu, a ponadto odkryto na ich powierzchniach szczególne dość ślady - znaki pozostawione przez zabiegi higieniczne.

Zęby należały do mężczyzn, dwóch zmarło w wieku 30. lat, trzeci miał lat 20. Na jednym z zębów odkryto rowki i zadrapania pozostawione przez prostą wykałaczkę.

Trudno stwierdzić z jakiego materiału zrobiona była wykałaczka. W opinii dr Wioletty  Nowaczewskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzącej te badania, mógł to być kawałek kości o cylindrycznym kształcie, rybna ość  lub kawałek patyka. Jedno jest pewne, wykałaczka była używana tak często, że zostawiła ślady na zębie.

Więcej: Journal of Human Evolution

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby   higiena jamy ustnej   wykałaczka  

POLECAMY W SERWISACH