PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Neandertalczycy krzyżowali się z ludźmi - dowodem są zęby!

Autor: nieck • Źródło: en
03-02-2021, 12:35
Neandertalczycy krzyżowali się z ludźmi - dowodem są zęby! W rozpadlinach skał wapiennych na wybrzeżu wyspy Jersey zachowały się szczątki ludzi z okresu paleolitu (fot. Wikipedia)
Archeolodzy znaleźli namacalny dowód potwierdzający, że w zamierzchłej przeszłości Neandertalczycy krzyżowali się z ludźmi. Zachowane zęby dwóch mężczyzn żyjących najprawdopodobniej 48 tys. lat temu, mają cechy anatomiczne i Neandertalczyków i ludzi współczesnych.

Znalezisko pochodzi z wykopalisk La Cotte de St Brelade na wyspie Jersey, na kanale La Manche. Składa się z 13 zębów należących do dwóch dorosłych osób. Mają one cechy stanowiące niezbyty dowód na krzyżowanie się Neandertalczyków i ludzi współczesnych.

Do tej pory można tak było sądzić na podstawie wyników badań genetycznych - u ludzi z wielu rejonów świata na takie "związki mieszane" wskazywało DNA. Tym razem dowód jest bardziej namacalny. Zachowane zęby mają korzenie jak zęby Neandertalczyków, zaś szyjki korzeniowe i korony jak zęby ludzi współczesnych.

- Uważamy że to najsilniejszy dowód jakiego do tej pory dostarczyły na poparcie tej tezy wykopaliska archeologiczne, stwierdził prof.  Chris Stringer z Natural History Museum na Jersey. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH