PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: ochraniacz na zęby poprawia wyniki sportowe

Autor: nieck • Źródło: en
17-11-2021, 09:04
Naukowcy: ochraniacz na zęby poprawia wyniki sportowe Ochraniacz na zęby może rozstrzygnąć o wyniku sportowej rywalizacji (fot. Unsplash)
Noszenie ochraniaczy na zęby to dla sportowca więcej niż tylko (lub aż) ochrona zębów. Naukowcy dowodzą, że tacy zawodnicy mogą mieć zwiększoną sprawność fizyczną.

Tylko pozornie ochraniacz na zęby nie jest związany z wydolnością zawodników sportowych. Jest.

Oczywiście ochraniacze na zęby skutecznie zapobiegają kontuzjom podczas uprawiania sportu, jednak ich wpływ na wyniki zawodników to zupełnie nowa teza i dotychczas niedostatecznie sprawdzona.

Z wcześniejszych badań wiadomo jednak, że stosowanie ochraniaczy na zęby zwiększa okluzję zębów, co najprawdopodobniej zmienia aktywność  mięśni górnej części ciała. Ponadto zmiany w sposobie w jakim zęby górne i dolne się zaciskają  może mieć znaczący wpływ na mechanikę ciała. Zatem zmiany w pracy stawów skroniowo-żuchwowych, zachodzące pod wpływem ochraniacza na zęby,  mogą wpływać na inne mięśnie w ciele.

Na razie tę hipotezę przetestowano na 22 zawodnikach rugby. Gracze byli oceniani pod kątem szybkości, siły i  przyspieszenia.

Ochraniacze na zęby mogą wpływać m.in. na ergonomię rzutu piłką, stwierdzili naukowcy z Laboratory of Human Movement Analysis w Piaget Institute, w Portugalii, po analizie statystycznej otrzymanych wyników. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sport   zęby   urazowe uszkodzenia zębów   ochraniacze  

POLECAMY W SERWISACH