PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Naturalna historia mleczaków

Autor: nieck • Źródło: en
13-01-2021, 12:57
Naturalna historia mleczaków Po co ludziom dwa zestawy zębów - mlecznych i stałych? fot. pixabay)
Mleczaki są idealne dla małych ust, umożliwiają dzieciom rozpoczęcie spożywania stałych pokarmów. Ale nie są wystarczająco mocne, by służyć człowiekowi przez całe życie. W miarę wzrostu mleczne zęby muszą zostać zastąpione większym i trwalszym zestawem, na miarę dorosłych szczęk.

 Jak  się wymiana zębów odbywa? Powszechnie wiadomo, że zęby dorosłe zaczynają rosnąć pod zębami mlecznymi i po prostu je wypychają. To jednak nie wszystko...

Pierwsze zęby zaczynają się ruszać, nie tylko dlatego, że zęby stałe wypychają je od spodu. Mleczaki są poddane powolnemu procesowi resorpcji,  w którym korzeń zęba jest "rozpuszczany" i wchłaniany przez organizm. Traci zatem solidne fundamenty i wypada, droga dla dorosłego zęba stoi otworem.

Za ten proces odpowiada specjalny rodzaj komórek, zwany odontoblastami, które powstają z komórek progenitorowych.

Gdy dorosłe zęby rosną pod zębami mlecznymi, wysyłany jest sygnał do ​ komórek progenitorowych, aby zaczęły przekształcić się w odontoblasty. Nowo utworzone odontoblasty "pracują" nad korzeniami mleczaków. O ile zupełnie prawidłowym procesem jest resorpcja mlecznych zębów, to gdy ten proces zaczyna się wokół zębów stałych, kłopoty gotowe.

Wiele ssaków, podobnie jak ludzie (koty, psy, konie) także mają dwa zestawy zębów, z tym że nie negocjują ceny za utracone mleczaki z wróżką zębuszką.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mleczne  

POLECAMY W SERWISACH