PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Namiętny pocałunek w pakiecie z próchnicą

Autor: miro • Źródło: ms
04-08-2021, 08:37
Namiętny pocałunek w pakiecie z próchnicą Pocałunek najlepszym transmiterem bakterii (fot. unsplash)
Całowanie w usta kogoś o złej higienie jamy ustnej nie zawsze musi być odbierane jako dojmujące doznanie organoleptyczne. I to może oznaczać poważny problem.
  • Pocałunek nie zawsze jest przykrym doznaniem z powodu złego stanu zdrowia jamy ustnej, to może rodzić… kłopoty.

  • Podczas namiętnego pocałunku następuje wymiana 8 mln bakterii na sekundę.

  • Para zawsze musi wspólnie dbać o „zdrowy” pocałunek.

Nie zawsze jest tak, że zła higiena jamy ustnej, chociaż prowadzi do gromadzenia się płytki nazębnej, chorób dziąseł (tworzy się pożywka dla bakterii) -  manifestuje się w nieświeżym, nieprzyjemnym oddechu. Są środki, które pozwalają ukryć przykre dla otoczenia znamiona problemów. Dla osób pozostawających w związku taka sytuacja niesie zagrożenie przykrymi konsekwencjami.

Wymiana bakterii podczas pocałunku

- Jeśli całujesz swojego partnera i wymieniasz z nim ślinę, ryzykujesz przeniesienie chorobotwórczych bakterii. Dziesięciosekundowemu namiętnemu pocałunkowi towarzyszy wymiana 80 mln bakterii, a w przypadku problemów z higieną jamy ustnej nie będą to bakterie obojętne dla stanu zdrowia - przypomina Tiny Saw, dentystka i założycielka Oral Genome.

Ślina jest zbawienna dla stanu jamy ustnej, kserostomia oznacza problemy. Jednak wilgotne warunki są także doskonałym podłożem do życia i rozwoju bakterii jamy ustnej, także tych próchnicotwórczych – ostrzega Tina Saw.

Nie ma sposobu, aby nie wymieniać bakterii podczas całowania partnera. Są natomiast sposoby, aby nie były to bakterie niosące problemy.

Mądre stymulowanie partnera do dbania o zdrowy uśmiech

Rozmowa z partnerem o higienie jamy ustnej może być drażliwym tematem, więc trzeba podejść do tej kwestii z wyczuciem.

Dobrze jest nie stawiać osoby będącej w związku pod ścianą, wskazywać na jego niedociągnięcia w zakresie higieny jamy ustnej. Warto wspólnie umawiać się do dentysty na wizyty kontrolne, wspólnie podejmować zabiegi higienizacyjne, które nie powinny ograniczać się do czyszczenia zębów dwa razy dziennie.

Tylko skoordynowane wysiłki mogą przynieść pożądane rezultaty. Stawianie się w pozycji osoby, która wymaga, bo to partner właśnie powinien wyeliminować niedociągnięcia w zakresie higieny jamy ustnej, jest drogą donikąd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH