PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Muzyka i aromaterpia. Na strach przed dentystą

Autor: nieck • Źródło: en
04-07-2022, 06:28
Muzyka i aromaterpia. Na strach przed dentystą Niefarmakologiczne metody walki z dentofobią u dzieci Fot. Shutterstock
Muzykoterapia połączona z aromaterapią to skuteczne metody walki ze strachem przed leczeniem stomatologicznym u dzieci szkolnych, dowodzą naukowcy na łamach Journal of Dental Sciences.
 • Dzieci bojące się wizyty u dentysty próbują wszelkich środków, aby uniknąć lub opóźnić leczenie, co prowadzi do pogorszenia  stanu ich zębów
 • Pokonać strach przed lekarzem dentystą pomagają różne techniki odwracające uwagę od nieprzyjemnych zabiegów, są wśród nich muzyka i aromaterapia
 • Naukowcy potwierdzili kliniczną skuteczność muzyko- i aromaterapii w walce z dentofobią w stomatologii dziecięcej 

Pokonać strach przed leczeniem zębów

Strach przed leczeniem zębów to prosta droga do coraz gorszego stanu zdrowia jamy ustnej. Nie dziwi więc związek dentofobii z często występującą próchnicą, bólem zębów oraz koniecznością ekstrakcji. 

Ból zębów pogarsza jakość życia pacjentów, ale ma poważniejsze konsekwencje, jeśli jego przyczyna nie zostanie usunięta. Ból to negatywne wzmocnienie, które znacznie potęguje lęk przed leczeniem u dentysty.

U dzieci dentofobię skutecznie pomaga zwalczyć podtlenek azotu podawany w trakcie wizyty.  Jednak naukowcy starają się znaleźć jak najskuteczniejsze metody opanowania  nadmiernego lęku przed dentystą, które nie wymagałyby podawania środków farmakologicznych.

Muzyka i zapach. Odwracają uwagę od zabiegu dentystycznego

Jednym ze sposobów na radzenia sobie z dentofobią jest odwracanie uwagi pacjentów oraz tworzenie korzystnego środowiska, które zniweluje lęk. Do takich należą muzyka i aromaterapia.

Obie metody są stosowane w procedurach medycznych i terapeutycznych, gdyż wydajnie zmniejszają psychologiczne, ale  i fizjologiczne skutki lęku, takie jak:

 • zmiana częstotliwość akcji serca,
 • częstotliwość oddechów
 • i innych czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Muzykoterapia i aromaterapia są praktycznymi, skutecznymi i i łatwo dostępnymi metodami leczenia stomatologicznego u pacjentów pediatrycznych, którzy mogą odczuwać lęk, przekonują autorzy badania z Faculty of Public Health, Naresuan University, w Tajlandii. Opis ich pracy ukazał się w Journal of Dental Sciences.

Do tej pory wykonano niewiele badań, które testują  te dwie niefarmakologiczne  metody (czyli muzykę i aromaterapię) w stomatologii dziecięcej. 

W badaniu przeprowadzonym w Tajlandii wzięło udział 128 dzieci w wieku szkolnym. Pacjenci zostali podzieleni na trzy grupy, dzięki czemu naukowcy sprawdzali oddziaływanie muzykoterapii,  aromaterapii oraz obu tych metod działających razem. 

Strach podatny na ulubioną muzykę

Pacjenci, którzy zostali poddani działaniu samej muzykoterapii, odczuwali słabszy lęk, mieli niższe skurczowe ciśnienie krwi oraz  wyższe wartości saturacji krwi, podobne wyniki uzyskano u dzieci wobec, których zastosowano aromaterapię.

Jeszcze lepszy skutek odniosły  muzykoterapia i aromaterapia działające równolegle. Wszystkie psychologiczne i fizjologiczne skutki dentofobii zostały  ograniczone, podobnie jak w pozostałych dwóch grupach  badacze stwierdzili:

 • słabszy lęk,
 • niższe skurczowe ciśnienie krwi,
 • oraz wyższe wartości saturacji krwi

Ale dodatkowo dzieci na które działano i muzyką i aromaterapią miały również:

 • zwolnioną częstość akcji serca
 • niższe rozkurczowe ciśnienie krwi.

Ważne, by pozwolić małym pacjentom wybrać muzykę, która im się podoba, i to bardzo pomaga zmniejszyć niepokój i strach. Natomiast aromaterapia tłumi charakterystyczny zapach gabinetu dentystycznego, ale też aktywne składniki olejków eterycznych, na przykład pochodzące z lawendy, działają uspokajająco i "wyciszają" mózg, radzą badacze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH