PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Mumia Oetzi na fotelu dentystycznym

18-04-2013, 00:01
Mumia Oetzi na fotelu dentystycznym
Mumia Oetzi na fotelu dentystycznym
Naukowcy z uniwersytetu w Zurichu opublikowali nowe wyniki badań starożytnej mumii człowieka sprzed ponad 5,3 tysiąca lat. Tym razem badacze przyjrzeli się jej uzębieniu. Wyniki są zaskakujące.

Mumia Oetzi, jak nazwano szczątki antycznego człowieka odnalezione w lodowcu alpejskim w dolinie Oetz w Południowym Tyrolu, została przebadana pod kątem stanu uzębienia. Naukowcy, posługując  tomografią komputerową, odtworzyli wirtualny obraz trójwymiarowy szczęki mumii. Jak się okazało, człowieka z lodu trapiły za życia liczne problemy stomatologiczne. Oetzi cierpiał między innymi z powodu zmian próchnicowych oraz silnego zużycia ściernego zębów. Jak relacjonują badacze, widoczne są też ślady urazów mechanicznych.

- Problemy z przyzębiem były zawsze powszechne, o czym świadczą badania czaszek z epoki kamienia i egipskich mumii wyjaśnia Roger Seiler, jeden z naukowców, specjalizujący się w badaniach patologii zębów w dawnych epokach, na co dzień dentysta z Centrum Medycyny Ewolucyjnej na Uniwersytecie w Zurichu.

Doskonale zachowane szczątki człowieka lodu pozwoliły na stwierdzenie również licznych problemów dotyczących tkanek miękkich jamy ustnej. Z badań wynika, że Oetzi cierpiał na silnie rozwiniętą paradontozę. Otarcia i zużycie na zębach trzonowych mumii wskazują, że zęby już za życia były pozbawione dziąseł niemal do samego korzenia.

Badacze podejrzewają, że za zły stan uzębienia pra człowieka odpowiadała dieta, a w szczególności duża w niej ilość skrobi w postaci przerobionych ziaren z błonnikiem. Niezbyt higieniczny sposób obróbki tych produktów, podczas którego dostawało się do nich wiele zanieczyszczeń jak piasek i odpryski skał, powodował, że zęby niezwykle szybko się ścierały i dochodziło do ich uszkodzenia.

Jak dodają naukowcy, ich okrycie ma nie tylko duże znaczenie dla poznania diety ludzi starożytnych, ale też wiele wnosi dla badaczy ewolucji patologii jamy ustnej.

Ötzi (Oetzi, "człowiek z Similaun", "człowiek lodu") przydomek nadany szczątkom człowieka, który zmarł ok. 3300 lat p.n.e. Przydomek ten pochodzi od nazwy doliny Ötz w Południowym Tyrolu, w której znaleziono jego zamrożone w lodowcu alpejskim ciało. Ötzi został znaleziony na wysokości 3120 m n.p.m. przez dwoje niemieckich turystów, Helmuta Simona i jego żonę Erikę, 19 września 1991 roku. Uznali oni, że ciało należy do zmarłego tragicznie turysty. Wiek Ötziego datowano dopiero podczas badań w Innsbrucku. Obecnie Ötzi znajduje się w Museo Archeologico dellAlto Adige (muzeum archeologicznym Górnej Adygi) w Bolzano we Włoszech.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT  

POLECAMY W SERWISACH