PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mity na temat wybielania zębów wiecznie żywe

Autor: nieck • Źródło: en
05-07-2021, 12:40
Mity na temat wybielania zębów wiecznie żywe Nakładkowa metoda wybielania zębów jest bardzo praktyczna (fot. Unsplash)
Mimo że zabiegi wybielania zębów zdobywają coraz większą popularność, jednak fałszywe przekonania na temat tego zabiegu nie przestają krążyć wśród pacjentów.

Mit pierwszy
Zęby można wybielić pastą do zębów i płynem do płukania ust. 
Jest to z pewnością jedno z największych nieporozumień, jeśli chodzi o wybielanie zębów. Podczas gdy wiele produktów higieny jamy ustnej może zawierać składniki o właściwościach wybielających zęby,  to ich stężenie jest zbyt niskie, by wywołały  jakiekolwiek widoczne efekty.

Mit drugi
Wybielanie zębów jest szkodliwe
Tak długo, jak pacjent stosuje właściwe produkty i stosuje je według bezpiecznych reguł, tak długo nie spowoduje żadnych uszkodzeń zębów.

Mit trzeci
Wybielone zęby wyglądają nienaturalnie
Niektórzy celebryci rzeczywiście posuwają się o krok za daleko i mają  rażąco białe zęby. Zgodnie z regułą zabarwienie szkliwa powinno harmonizować z  odcieniem białek oczu. Wtedy zęby będą wyglądały naturalnie. Jeśli wybielanie przebiega metodą nakładkową w domu przez wiele dni, proces rozjaśniania zębów przebiega stopniowo i powoli. Można zatem go kontrolować, i przerwać po osiągnięciu zadowalającego efektu.

Mit czwarty
Wybielanie powoduje nadwrażliwość zębów
Wybielanie zębów nie powinno sprawiać dyskomfortu, więc jeśli pojawia się nadwrażliwość, należy je przerwać. Jeśli nadwrażliwość pojawi się, najczęściej jest krótkotrwała i ustępuje samoistnie, co można przyspieszyć stosując płyn do płukania ust lub pastę przeznaczoną do wrażliwych zębów.

Mit piąty
Kwaśne owoce rozjaśniają szkliwo
To powszechny mit, że wcieranie kwaśnych owoców w zęby wybiela je. Niestety przekonanie to jest bardzo dalekie od prawdy i faktycznie uszkodzi  zębom. Naturalnie kwasy mogą niszczyć szkliwo zębów, podobny efekt ma zbyt częste szczotkowanie wodorowęglanem sodu.

Mit szósty
Po jednokrotnym wybieleniu pozostaną białe na zawsze
Przy stosowaniu odpowiedniej diety zęby mogą pozostać białe przez długi czas, ale efekt rozjaśnienia nie jest wieczny. Wybielanie nie hamuje procesu starzenia się zębów, a ten sprawia, że szkliwo stopniowo ciemnieje.

Zwykle bywa tak, że jedzenie i niektóre napoje powodują z czasem przebarwienia szkliwa, bardzo silnie zabarwiają zęby wypalane papierosy. Zatem by utrzymać efekt wybielania trzeba będzie regularnie stosować zabieg odświeżający.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   wybielanie zębów   pacjent   szkliwo   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH