PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Mistrzowie sportu z popsutym zębami

Autor: miro • Źródło: ms
01-10-2013, 13:52
Mistrzowie sportu z popsutym zębami Ceremonia otwarcia Olimpiady w Londynie 2012 r. (źródło: Wikipedia)
To zadziwiające, że najlepsi z najlepszych w rywalizacji sportowej mają poważne problemy z uzębieniem. Duża część wysiłku skierowanego na treningi i udział w zawodach sportowych jest marnotrawiona, bo organizm sportowca z chorym uzębieniem nie jest optymalnie wydolny – alarmuje Ian Needleman, profesor UCL Eastman Dental Institute.
Przeanalizował on dokumentację medyczną olimpijczyków biorących udział w letnich igrzyskach w Londynie 2012 r. Wnioski nie są budujące.

U ponad połowy olimpijczyków (spośród 302, którzy odwiedzili w trakcie trwania olimpiady dentystę), stwierdzono próchnicę (55,1 proc.). Niewiele mniejszy odsetek (44,6 proc.) zmagał się z erozją zębów. Aż u 76 proc. badanych sportowców zdiagnozowano zapalenie dziąseł. Powszechne były choroby przyzębia.

Przyczyna zła po części tkwi w przyjmowaniu przez sportowców dużych ilości wysokoenergetycznych węglowodanów, a także w osłabionym systemie immunologicznym, ze względu na zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Jednak prawdą jest i to, że połowa przebadanych olimpijczyków stwierdziła, że nie odwiedziła dentysty w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 12 proc. nigdy nie było u stomatologa.

Ten przygnębiający obraz może byłby nieco inny, gdyby przebadano wszystkich sportowców, wszak na fotelu dentystycznym w wiosce olimpijskiej pojawili się tylko ci wyczynowcy, którym problemy z zębami utrudniły udział w zawodach.

Wyniki badań opublikował British Journal of Sports Medicine.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sport   Igrzyska Olimpijskie   choroby dziąseł  

POLECAMY W SERWISACH