PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mężczyzna z bólem zęba czekał 4 miesiące w kolejce do dentysty

Autor: nieck • Źródło: en
03-08-2021, 14:13
Mężczyzna z bólem zęba czekał 4 miesiące w kolejce do dentysty Ból zęba należy do najsilniejszych, jakie może odczuwać pacjent (fot. Shutterstock)
Niepełnosprawny mężczyzna z bólem zęba ma czekać cztery miesiące na zabieg ekstrakcji w znieczuleniu ogólnym. Doraźna pomoc stomatologiczna nie jest mocną stroną systemu ochrony zdrowia na Nowej Zelandii.

Czteromięsięczny termin na konsultacje u stomatologa  otrzymał mężczyzna z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, po tym jak na pierwszej wizycie, na której miał mieć usunięty złamany ząb, uniemożliwił dentystce przeprowadzenie zabiegu.

Odsłonięty nerw w wyniku złamania korony oraz pęknięcie sąsiedniego zęba powodowały bardzo silny ból, mężczyzna miał spuchniętą jedną stronę twarzy. W takim stanie trafił na fotel dentystyczny, ale niestety ekstrakcji nie udało się przeprowadzić.

Podczas pierwszego zastrzyku (potrzebne były cztery, aby zadziałało  znieczulenie miejscowe)  pacjent zachowywał się niespokojnie, zamykał usta, cofał głowę. Ekstrakcja musiała być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym.   A na ten zabieg w szpitalu w Christchurch na Nowej Zelandii trzeba czekać cztery miesiące.

Mężczyzna przyjmuje sześć razy dziennie paracetamol, ból nie pozwala mu spać, nie może pić ani jeść niczego gorącego.

Szpital w Christchurch przeprowadza rocznie do 800 zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   pacjent bez kolejki   pacjent z bólem  

POLECAMY W SERWISACH