PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lepsze implanty dzięki badaniom owadów?

Autor: nieck • Źródło: en
08-04-2021, 14:43
Lepsze implanty dzięki badaniom owadów? Implanty zębowe o powierzchni skrzydła ważki obiecują naukowcy (fot. Pixabay)
Właściwości powierzchni skrzydeł ważki można wykorzystać w implantach stomatologicznych, a dzięki nowym ulepszeniom staną  się przeciwbakteryjne.

To zaskakujące jak doskonałe są niektóre "wynalazki" natury.  Na przykład, na skrzydłach ważki, cykady czy liściach lotosu bakterie w ogóle się nie rozwijają. Do końca nie wiadomo, czy chronią je przed mikrobami toksyczne składniki, czy szorstka struktura powierzchni, do której bakterie nie mogą się przykleić, a może efekt ten wynika jeszcze z czegoś innego.

- Badania tego zjawiska są w powijakach.  Po części przyczyna tkwi w braku możliwości technicznych - na razie nie potrafimy na dużą skalę naśladować niektórych naturalnych właściwości roślin czy zwierząt, mówi dr Saurav Goel z London South Bank University.

Obiekty w naturze mają tak wyjątkowe cechy, jak na przykład mikroskopijne kolce tak ostre, że bakterie nie mogą się rozwijać, co  czyni niektóre powierzchnie "przeciwbakteryjnymi". Możemy naśladować te cechy dzięki ultraprecyzyjnym instrumentom inżynieryjnym, dzięki nanotechnologii  - tłumaczy dr Goel. 

Pokonanie technicznych przeszkód to jedno z zadań jakie stoi przed fizyką XXI wieku. 

Na obecnym etapie naukowcy London South Bank University opracowują  technikę laserową, która może modyfikować właściwości powierzchni materiału i wytwarzać pożądane cech na podstawie trójwymiarowych modeli komputerowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   implanty   pacjent   badania naukowe   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH