• Nie ma wielu badań nad wpływem aromaterapii kawowej. Choć zapach ten może mieć bardzo duży potencjał, jeśli potęguje efekt picia kawy
  • Mierzono wskaźniki stresu w ślinie a także tętno i ciśnienie krwi u pacjentów przechodzących proste zabiegi stomatologiczne wdychających aromat kawy i nie poddanych działaniu tego zapachu
  • Okazuje się, że kawa ma niewykorzystane przed lekarzy dentystów właściwości łagodzące stres odczuwany przed leczeniem stomatologicznym

Kawa w leczeniu lęku przed dentystą. Czy jest skuteczna?

Picie kawy daje wiele korzyści zdrowotnych, na co istnieją mocne dowody naukowe. Jednak oddziaływanie samego zapachu kawy jest słabo zbadane.  Tymczasem aromaterapia to komplementarna i alternatywna metoda stosowana  w leczeniu  stresu, lęku, depresja, bezsenności i bólu.

Niepokój i lęk przed leczeniem u dentysty jest powszechny. Wg wyników licznych badań z różnych krajów  wysoki poziom lęku przed zabiegami stomatologicznymi odczuwa co dziesiąty pacjent,  a umiarkowany lęk co czwarta osoba. 

Stres podczas zdejmowania kamienia nazębnego

Naukowcy postanowili sprawdzić czy zapach kawy działa uspokajająco na osoby przechodzące zabiegi stomatologiczne, w tym wypadku było to  badanie sondą periodontologiczną oraz  skaling.

Poziom stresu mierzono sprawdzając stężenie  α-amylazy w ślinie i kortyzolu w próbkach śliny, a także rejestrowano ciśnienie krwi i tętno.

W badaniu wzięło udział 71 osób w wieku od 9 do 65 lat.  Nikt wśród nich nie miał dentofobii, jednak u czterech osób stwierdzono silny lęk przed dentystą. Połowa z uczestników badania regularnie piła kawę, tj. przynajmniej raz w tygodniu. Wśród tych, którzy pili często co najmniej 5 razy w tygodniu aż 88 proc. osób lubiło aromat kawy, podczas gdy tylko 39 proc. pacjentów, którzy kawę pili rzadziej lub w ogóle jej nie pili uznało aromat kawy za przyjemny. W sumie sześć osób nie lubiło aromatu kawy.

Okazało się, że te osoby, które podczas takich prostych zabiegów stomatologicznych czuły zapach kawy odczuwały mniejszy stres (miały poziom  α-amylazy o 40 proc. i kortyzolu o 25 proc. niższy) niż pacjenci z grupy kontrolnej.  Tętno pacjentów wdychających aromat kawy również było niższe.

Subiektywna ocena niepokoju za pomocą wizualnej skali analogowej również była zgodna z pomiarami wskaźników stresu. Co więcej to działanie zapachu kawy nie miało związku z częstotliwością picia kawy- To pierwsze badanie, które dostarczyło dowodów na wpływ zapachu kawy na poziom α-amylazy w ślinie i kortyzolu w ślinie pacjentów poddawanych zabiegom stomatologicznym. Opis badania ukazał się w Scientific Reports

Zapach pomarańczy przed ekstrakcją zęba. Koi nerwy skutecznie

W innym badaniu dobroczynny potencjał wykryto w zapachu pomarańczy. Owocowy aromat rozsiewany w poczekalni gabinetu i w samym gabinecie stomatologicznym  redukował stres u pacjentów oczekujących   na usunięcie zatrzymanych ósemek. 

Podobnie obiecujące wyniki otrzymano, gdy połączono zapachy pomarańczy i  lawendy. Oba zapachy w znaczący sposób zmniejszały niepokój i poprawiały nastrój pacjentów w eksperymencie, w którym wzięło udział 200 osób w wieku od 18-77 lat. 

Jak widać w aromaterapii tkwi olbrzymi potencjał, który prowadzący gabinety stomatologiczne mogą wykorzystywać.