• Siedmiu na dziesięciu pacjentów obawia się leczenia kanałowego zębów
  • W sondażu amerykańskiej firmy Sonendo, ankietowani postawieni przed teoretycznym wyborem - przejść zabieg endodontyczny, czy uniknąć go w zamian za jakieś wyrzeczenie, dawali zaskakujące odpowiedzi
  • Większość chciała wyrzec się korzystania z mediów społecznościowych przez dwa tygodnie,  spać na lotnisku po odwołanym locie, lub przejść kolonoskopię zamiast leczenia kanałowego zęba

Leczenie kanałowe zęba. Siedmiu na 10 pacjentów obawia się tego zabiegu

Harvard Health podaje, że od 13 proc. do 24 proc. pacjentów obawia się pójścia do dentysty. Lęk ten pojawia się w różnym nasileniu, w najostrzejszej formie prowadzi do unikania wizyt u dentysty przez długi okres czasu i rujnuje stan zdrowia jamy ustnej.  

Pacjenci gabinetów stomatologicznych najbardziej boją się bólu i zastrzyków. Ale zapytani o zabiegi, które szczególnie budzą szczególnie silne obawy,  wymieniają leczenie kanałowe zębów i ekstrakcję.

Według ankiety przeprowadzonej przez firmę Sonendo, zajmującą się m.in. rozwojem technologii mających zastosowanie w endodoncji, pacjenci gotowi byli na zaskakująco wiele wyrzeczeń, byle tylko uniknąć leczenia kanałowego zębów.

Ponad 67 proc. respondentów wybrało stwierdzenie, że boi się lub bardzo się boi leczenia kanałowego. Natomiast w sytuacji, w której zabieg endodontyczny byłby konieczny, ponad 80 uczestników sondażu stwierdziło, że byłaby co najmniej niespokojna, lub wręcz przestraszona taką procedurą.

- Mając świadomość społecznego odbioru procedury leczenia kanałowego możemy lepiej zrozumieć i lepiej odpowiadać na potrzeby tej sytuacji, podkreślał Michael Smith, dyrektor handlowy Sonendo w rozmowie z portalem DrBicuspid.com.

Leczenie kanałowe zęba. Wolę zrezygnować z mediów społecznościowych

Aby lepiej zrozumieć odczucia pacjentów dotyczące leczenia endodontycznego, Sonendo zlecił przeprowadzenie badania wśród dorosłych pacjentów w wieku 35 lat i starszych. Wśród osób, które udzieliły odpowiedzi, 60 proc. przeszło wcześniej procedurę leczenia kanałowego. 

Na pytanie, o wyrzeczenia, na które zdecydowaliby się, byle uniknąć leczenia endodontycznego, najczęściej odpowiadali (blisko 80 proc. respondentów), że zrezygnowaliby z mediów społecznościowych na dwa tygodnie.

Poza tym  77 proc.  pacjentów wybrało spanie na lotnisku po odwołanym locie, zaś 54 proc. badanych wolałaby przejść kolonoskopię niż leczenie kanałowe.

Aż 58 proc. spośród badanych stwierdziło, że najbardziej przeraża ich  ból odczuwany  podczas i po zabiegu.

- Chociaż endodonci zdają sobie sprawę, że wiele błędnych przekonań krąży o leczeniu korzeniowym, jednak fakt, że nie powstają one na podstawie rzeczywistych doznań, nie wpływa na to, jak duża część populacji myśli z przerażeniem o tym zabiegu. Naszym obowiązkiem jest zatem edukacja przyszłych pacjentów, podkreśla Michael Smith.