PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Które leki szkodzą zębom

05-09-2013, 00:01
Które leki szkodzą zębom (fot. Fotolia)
Które leki szkodzą zębom (fot. Fotolia)
Z badań przeprowadzonych przez Wrocławski Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wynika, że leki stosowane w przypadku astmy lub antybiotyki, mogą powodować obniżenie pH w ustach, co może sprzyjać erozji zębów.

Chociaż naukowcy nie wykazali bezpośredniego związku pomiędzy zachorowaniem na astmę a zmianą stanu uzębienia - przypuszczają, że leki stosowane w formie inhalatorów mogą mieć negatywny wpływ na zęby. Z obserwacji wrocławskich lekarzy wynika, że część z tych leków powoduje obniżenie pH w ustach, co może sprzyjać erozji zębów. Również proszkowe leki wziewne, których składnikiem jest laktoza, mogą powodować wzrost ryzyka wystąpienia próchnicy. Związane jest to z osiadaniem proszku na powierzchni zębów. Dlatego lekarze powinni zwracać uwagę pacjentom z astmą, że muszą oni szczególnie dbać o zęby i prawidłową higienę jamy ustnej.

Długa lista szkodliwych leków

Nie bez wpływu na zęby jest zażywanie niektórych antybiotyków. Np. tetracyklina na skutek kumulowania się w szkliwie, może powodować jego stałe przebarwienia. W przypadku dorosłych nie należy się obawiać takiego skutku ubocznego, uważać natomiast trzeba podając ten lek przewlekle chorym dzieciom. Warto też pamiętać, że antybiotyki ogólnie negatywnie wpływają na naturalną florę bakteryjną jamy ustnej, zaburzając jej równowagę, co może skutkować pojawieniem się aft lub drożdżycy np. w postaci nadżerek i owrzodzeń.

Specjaliści zwracają także uwagę, że wiele z dostępnych na rynku leków wpływa na wahania ilości produkowanej przez organizm śliny. Tak jest w przypadku pewnej grupy środków na depresję, które mogą wywołać suchość ust, zwiększać stopień próchnicy i spowodować chorobę dziąseł. Dlatego za każdym razem, gdy lekarz przepisuje te leki - powinien szczególnie podkreślać znaczenie utrzymania wysokiego poziomu higieny jamy ustnej przez szczotkowanie, fluoryzowanie i użycie nitki dentystycznej.

Podobnie zwiększoną ostrożność trzeba wykazywać w trakcie zażywania leków moczopędnych, uspokajających, czy przeciwhistaminowych. Te ostatnie stosowane są powszechnie w przypadku gwałtownych reakcji alergicznych lub zwykłego leczenia przewlekłego kataru siennego. Nadmierna suchość w ustach poza oczywistym dyskomfortem - jest zwyczajnie szkodliwa, ponieważ ślina pomaga usuwać z powierzchni nie tylko zębów, ale i błon śluzowych: resztki pokarmów, niepożądane produkty metabolizmu bakterii oraz same bakterie. Niewystarczający przepływ śliny wydłuża czas pozostawania cukrów w obrębie jamy ustnej, a tym samym dłuższe działanie kwasów produkowanych przez bakterie. Zwiększa to ryzyko występowania kamienia nazębnego i próchnicy.

Specjaliści zalecają więc, aby leków tego typu nie zażywać dłużej niż jest to konieczne, a w trakcie ich przyjmowania szczególnie dbać o higienę jamy ustnej oraz nawilżanie jej odpowiednią ilością płynów, najlepiej wody.

źródło: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   leki  

POLECAMY W SERWISACH