PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Kontrowersje wokół pantomogramu w ocenie wieku małych uchodźców

Autor: nieck • Źródło: en
23-11-2021, 12:34
Kontrowersje wokół pantomogramu w ocenie wieku małych uchodźców Coraz więcej dzieci bez opieki dorosłych, ubiega się o azyl (fot. Shutterstock)
Zdjęcia pantomograficzne zębów nie powinny być wykorzystywane do oceny wieku dzieci, które bez opieki dorosłych przekraczają  granice USA, aby ubiegać się o azyl w tym kraju.
  • W ostatnich latach bezprecedensowa liczba osób, także małoletnich bez opiekunów, ucieka ze swoich krajów i przybywa na granicę USA w poszukiwaniu azylu.
  • Takie dzieci ( bez rodziców i dokumentów) powinny być umieszczone w odpowiednim dla ich wieku ośrodku, i w tym celu próbuje się ustalić ich wiek.
  • Do tego celu wykorzystywane są stomatologiczne zdjęcia rtg, co budzi duże kontrowersje.

- Należy potępić praktykę wykorzystywania zdjęć pantomograficznych zębów do oceny wieku małoletnich migrantów, ponieważ nie jest ona wiarygodna i budzi poważne wątpliwości prawne i etyczne, napisała autorka dr Nadia Laniado stomatolog z wydziału stomatologii w Albert Einstein College of Medicine, w Nowym Jorku.

- Chcę wezwać środowisko stomatologiczne do przestrzegania naszych najwyższych standardów zawodowych, pisze ekspertka na łamach American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics.

Coraz więcej małoletnich migrantów bez rodziców

 Według dr Laniado w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. ponad 78 tys. dzieci przybyło na granicę bez opiekunów.

Kiedy dzieci bez opieki przybywają bez dokumentów, rząd USA musi ustalić ich wiek, aby ustalić, gdzie mogą zostać umieszczone. Osoby, które ukończyły 18 lat trafiają do ośrodków U.S. Immigration and Customs Enforcement, a młodsze  są wysyłane do schronisk dla młodzieży, gdzie mogą chodzić do szkoły.

Ocena wieku na podstawie rtg zębów może być błędna

Aby skutecznie ocenić wiek, trzeba wykorzystywać inne wskaźniki fizjologiczne, takie jak waga, wzrost i cechy płciowe, a nie tylko pantomogramy, napisała dr  Laniado.

Wiek zębowy nie jest wiarygodnym wskaźnikiem wieku biologicznego, jednak Stany Zjednoczone nadal wykorzystują zdjęcia rentgenowskie zębów do oceny wieku osób ubiegających się o azyl. Kraje europejskie, w tym Wielka Brytania, stosują do tego celu różne metody, na przykład zdjęcia rtg przedramienia. W październiku 2021 r. Wielka Brytania podjęła decyzję o zaprzestaniu wykorzystywania stomatologicznych zdjęć rtg do określania wieku migrantów, gdyż Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne sprzeciwiało się tej praktyce.

Pantomogram tylko w celu leczenia

Niepokojący jest brak informacji, gdzie wykonuje się prześwietlenia małoletnim migrantom, kto przeprowadza ocenę wieku zębów i czy te osoby są  odpowiednio przeszkolone, podkreśla badaczka.

Wreszcie, wykorzystanie zdjęć rtg do celów innych niż samo leczenie jest problematyczne. Jeśli bowiem prześwietlenie wykaże chorobę zębów lub kości, to  czy pacjenci są o tym informowani i jakie kroki podejmuje się w celu ich  leczenia?

- Nie twierdzę, że jest to łatwa kwestia. Wiem jednak, że musimy przestrzegać etyki i  praktyki opartej na dowodach medycznych, podsumowuje dr Laniado.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mądrości   pantomogram   pacjent  

POLECAMY W SERWISACH