PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Kolejny dowód, że kobiety boją się dentysty bardziej od mężczyzn

katkiel
21-10-2013, 11:41
Kolejny dowód, że kobiety boją się dentysty bardziej od mężczyzn Kolejny dowód, że kobiety boją się dentysty bardziej od mężczyzn (Fot. Fotolia)
Wszyscy lekarze dentyści wiedzą czym jest dentofobia pacjentów i coraz więcej z nich wie, jak sobie z nią radzić. Tymczasem są i tacy, którzy nieświadomie przysparzają stresów klientom, publikując na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych zdjęcia przypadków klinicznych. Uwaga, w ten sposób od gabinetu można skuteczniej odstraszyć kobiety.

Mężczyźni - płeć silna, często w gabinecie zachowują się jak dzieci. Z ostatnich badań wynika jednak, że dużo spokojniej reagują na fotografie przedstawiające stomatologiczne przypadki. Kobiety są sześć razy bardziej "obrzydliwe" - przekonują austriaccy naukowcy z Grazu.

Doświadczenie było proste. Zebrano grupę 18 mężczyzn i 18 kobiet, którym przedstawiono kilka zdjęć procedur stomatologicznych. Żadne z nich nie przyznawało się do permanentnego strachu przed stomatologiem. Następnie naukowcy obserwowali reakcję widzów.

Efekt? Płeć piękna częściej odwracała wzrok.

Czy to wystarczający dowód, żeby postawić tezę, iż panie boją się dentysty bardziej niż panowie? 

W 2010 roku Office of National Statistic na zlecenie brytyjskiego rządu prowadziło jedno z większych badań poświęconych stomatologii. W jego trakcie okazało się, że kobiety dwa razy częściej od mężczyzn czują przerażenie będąc u dentysty. Do strachu w poczekalni przyznało się 19 proc. ankietowanych pań i tylko 10 proc. mężczyzn.

Pozostaje kwestia badań poświęconych prawdomówności w zależności od płci. Mężczyznom nie wypada wszak mdleć na widok krwi, a tym bardziej do tego się przyznawać, ale rzeczywistość zdaje się być zdecydowanie inna.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH