PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Kamień nazębny dowodem, że banany dotarły do Europy ok. 4 tys. lat temu

Autor: nieck • Źródło: en
05-01-2021, 11:25
Kamień nazębny dowodem, że banany dotarły do Europy ok. 4 tys. lat temu Banany w diecie pozostawiają trwałe ślady w płytce nazębnej (fot. pixabay)
Brak higieny jamy ustnej ma też pozytywne strony, bo z kamienia nazębnego można wiele wyczytać. Na przykład to, że handel na duże odległości egzotycznymi produktami, takimi jak kurkuma czy banany, działał w rejonie Morza Śródziemnego ok. 3700 lat temu, czyli dużo wcześniej niż do tej pory sądzono.

Globalizacja zaczęła się wiele tysięcy lat temu. Okazuje się, że już w epoce brązu coraz bardziej zwiększający się zasięg sieci handlowych  wpłynął również na nawyki żywieniowe mieszkańców wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego.

Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował molekularne ślady żywności w kamieniu nazębnym i znalazł dowody na to, że mieszkańcy rejonu leżącego obecnie na terenie Izraela jedli kurkumę, banany, a nawet soję w epoce brązu i epoce żelaza. Analizowano szczątki 16 osób z wykopalisk Megiddo i Tell Erani, które znajdują się na obszarze, przez który 4000 lat temu przebiegał szlak wymiany między Egiptem i innymi obszarami leżącymi nad Morzem Śródziemnym oraz Azją. 

- W ten sposób przyprawy, owoce i egzotyczne oleje z Azji dotarły do ​​Morza Śródziemnego na kilka stuleci, w niektórych przypadkach nawet na kilka tysiącleci, wcześniej, niż sądzono - mówi Philip Stockhamer, współautor badania. Jest to najwcześniejszy bezpośredni dowód na spożywanie kurkumy, bananów i soi poza Azją Południową i Wschodnią, a także bezpośredni dowód na to, że nawet w czwartym tysiącleciu p.n.e. kwitł handel łączący odległe rejony świata.

- Na szczęście znaleźliśmy osoby, które w przeszłości nie przykładały zbytniej wagi do higieny jamy ustnej, co obecnie pozwala nam badać ich kamień nazębny - żartował archeolog Domingo C. Salazar.

Więcej: alphagalileo.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   badania naukowe   kamień nazębny  

POLECAMY W SERWISACH