PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak zwiększyć skuteczność szczotkowania zębów

Autor: nieck • Źródło: en
30-01-2022, 09:09
Jak zwiększyć skuteczność szczotkowania zębów Szczotkowanie zębów z małym dodatkiem wody Fot. Shutterstock
Szczotkowanie zębów przyniesie lepsze efekty, jeśli woda będzie używana oszczędnie.

Nigdy nie jest za późno, by zmienić nawyki na lepsze. Szczególnie gdy w grę wchodzi zdrowie jamy ustnej. Zatem warto pamiętać o tym, że warto ograniczać ilość wody wykorzystywaną podczas porannego i wieczornego szczotkowania zębów. Oczywiście z korzyścią dla zębów.

Zasada nr 1 czyszczenia zębów

Nie należy moczyć szczoteczki przed, ani tuż po  nałożeniu na nią porcji pasty do zębów. Tylko pozornie wydaje się to mniej przyjemne i ma zasadniczy plus - ścierne właściwości pasty sprawiają, że łatwiej podczas czyszczenia są usuwane przebarwienia i nalot bakteryjny. 

Zasada nr 2 czyszczenia zębów

Po ostatnim etapie szczotkowania nie należy płukać jamy ustnej wodą i pozbywać się resztek pasty do zębów. W ten sposób można przedłużyć działanie związków fluoru, które wzmacniają szkliwo. Dzięki temu zęby są lepiej chronione przed próchnicą.

Praktyka czyszczenia zębów

Według analiz Academy of General Dentistry, każdego dnia z reguły szczotkujemy zęby nie krócej niż 45 s (dwa razy po 22,5 s) i nie dłużej niż 70 s (dwa razy po 35 s). Oczywiście są ludzie, którzy robią to zarówno krócej, jak i dłużej.

JDC podaje, że minimaliści przeznaczają na mycie zębów 315 s tygodniowo, 1,35 tys. s miesięcznie, 16,2 tys. s w ciągu roku (4,5 h). Z kolei bardziej dbający o higienę jamy ustnej, na szczotkowaniu zębów spędzają: 490 s tygodniowo, 2,1 tys. s miesięcznie, 7 h rocznie.

Przy długości życia ok. 79 lat, na mycie zębów przeznaczamy od 15 dni (minimaliści) do 23 dni (puryści).

Osobom tym daleko jednak do wypełnienia norm związanych z prawidłową higieną jamy ustnej (minimum 4 minuty dziennie). Wówczas to bowiem należałoby ze szczotką i pastą do zębów nie rozstawać się przez 79 dni w ciągu życia. Oczywiście statystyka nie uwzględnia faktu, że noworodki nie mają zębów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wybielanie zębów   szczotkowanie zębów  

POLECAMY W SERWISACH