
- Szereg badań potwierdza tezę, że ubytki mogą przenosić się z jednej osoby na drugą drogą pocałunku
- Tymczasem rewelacje na TikToku o zagrożeniu pocałunkiem wciąż elektryzują widzów

Czytaj więcej
Pocałunek w ocenie dentysty i nie tylko
Czytaj więcej
Szczoteczka do zębów pocałunkiem COVID-19?Pocałunek a zdrowie jamy ustnej
Dr Tasneem Mahmood przekazała taką oto nowinę: myślę o pocałunku, którym obdarowałam męża, mimo że ten ma ubytki, a te są przecież zaraźliwe.
Szokujące jest to, że ten oczywisty fakt był nowością dla wielu widzów TikTok.
Rewelacje dentystki Tasneem Mahmood zelektryzowały tiktokerów, którzy z niedowierzaniem komentowali przekazaną im wiedzę.
W tysiące szły komentarze typu:
- Naprawdę!!?? Teraz muszę się jeszcze martwić o całowanie
- Przepraszam, już nigdy nikogo nie pocałuję
- To niewiarygodne, że wraz z pocałunkiem możemy „kupić” chorobę
Według dentystyki szereg badań potwierdza tezę, że ubytki mogą przenosić się z jednej osoby na drugą drogą pocałunku. Jedno z nich z 1993 r . przeprowadzono na parach małżeńskich.
- Istnieje kilka rodzajów bakterii, które prowadzą do próchnicy, a jednym z najpowszechniej występujących jest Streptococcus mutans. Prosty akt całowania może przenieść do 80 mln bakterii między partnerami – powiedział Nehi Ogbevoen, certyfikowany ortodonta z siedzibą w Orange County w Kalifornii.
- Całowanie kogoś, kto ma słabą higienę jamy ustnej, a zatem duże stężenie chorobotwórczych bakterii, może narazić osobę obdarowywującą pocałunkiem na większe ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i próchnicy - dodał Nehi Ogbevoen.
Przykład wpływu pocałunku na rozwój próchnicy
Dentystka Margaret Mitchell z Chicago powiedziała, że „pocałunkową” transmisję bakterii odpowiedzialnych za próchnicę śledziła we własnej praktyce. - Jedna pacjentka po czterdziestce, która nigdy nie miała problemów z próchnicą, nagle zaczęła cierpieć na chorobę dziąseł, pojawiły się też dwa ubytki. Wyszło na jaw, że kobieta zaczęła spotykać się z mężczyzną, który nie odwiedzał dentysty od 18 lat i miał zaawansowaną próchnicę.
Bakterie mogą być przenoszone również przez wspólne korzystanie ze sztućców, naczyń i oczywiście szczoteczki do zębów.
Uważać należy także ze świątecznymi serdecznościami: powitaniami, pożegnaniami i wspólnym biesiadowaniem, jeśli nie ze względu na wciąż grasującego koronawirusa - to z powodu próchnicowych zagrożeń.

Czytaj więcej
Dzisiaj dzień pocałunku (bez próchnicy)
Komentarze