PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Jak przekonać pacjenta do ograniczenia słodkich napojów

Autor: nieck • Źródło: en
17-12-2020, 12:38
Jak przekonać pacjenta do ograniczenia  słodkich napojów Owoce koktajle mleczne zawierają duże ilości cukru (fot. pixabay)
Mleczne koktaile owocowe, choć powszechnie uchodzą za zdrowe, rujnują zęby nawet skuteczniej niż zwykłe soki owocowe. W rozmowie z pacjentem warto sięgnąć bo dane liczbowe, które mają większą moc przekonywania niż łagodna perswazja.

Najnowszy  raport  brytyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego na temat redukcji cukru podał średnią zawartość cukru w ​​popularnych  napojach.

Zdrowe soki owocowe to od dawna mit. Podczas gdy 100 proc. sok owocowy zawiera witaminy, składniki odżywcze i błonnik, są one dalekie od  tych ilości, które naturalnie występują w całych owocach. Podczas przetwarzania sok owocowy traci błonnik i witaminy, zatrzymując jednocześnie większość cukru, zatem staje się bardzo podobny do napoju słodzonego cukrem.

 A cukier jak powszechnie wiadomo, to pożywka dla bakterii jamy ustnej, które rozkładając je wytwarzają kwasy, a te osłabiają szkliwo i droga dla próchnicy stoi otworem.

Warto zatem spróbować znaleźć sok owocowy o niskiej zawartości cukru, trzeba szukać produktów bez dodatku cukru i bez dodatku koncentratów.

Niestety sok kupowany w supermarketach nie jest zdrowszą alternatywą jego odpowiednika "na wynos". Na przykład  soki owocowe Caffe Nero zawierają 9,1 grama cukru na 100 ml, a Costa Coffee  8,3 grama - oba mają znacznie mniej cukru na 100 ml niż sok owocowy Tesco - 10,7 grama.

Sporo zmienia picie soku przez słomkę - zmniejsza się ilość cukru pokrywającego zęby.

Chociaż koktajle mleczne wydają się zdrowszym wyborem (są źródłem wapnia), to niestety także mają sporo cukru, który może wyrządzić więcej szkód niż jakiekolwiek potencjalne korzyści z wapnia.

Porównano  napoje na bazie mleka i okazało się że:
- koktail Costa Coffee zawiera średnio 7,2 g cukru na 100 ml,
- Large Vanilla Milkshake z McDonald’s - 14 g cukru na 100 ml,
- Oreo Shake z Burger King  - 16,5 g cukru na 100 ml,
- koktail z KFC to rekord bo aż 18,9 grama cukru na 100 ml (czyli prawie pięć kostek cukru). 

Koktajle mleczne nie są równie kwaśne jak soki owocowe, więc nie zmiękczają szkliwa w tak dużym stopniu, ale wyższy poziom cukru może ogólnie spowodować więcej szkód. Lepiej pić je szybko, aby zęby nie były długo narażone na oddziaływanie cukru.

Więcej: belfastlive.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   próchnica  

POLECAMY W SERWISACH