PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak Pakistan walczy z deficytem dentystów

Autor: Pozostałe źródła
25-10-2012, 04:42
Jak Pakistan walczy z deficytem dentystów (źródło: sxc.hu)
Jak Pakistan walczy z deficytem dentystów (źródło: sxc.hu)
W całym Pakistanie pracuje tylko 8,5 tys. stomatologów.  W czasie konferencji zorganizowanej w Islamabadzie, specjaliści zastanawiali się jak rozwiązać problem

Dyskusja podporządkowana była właściwie jednej kwestii jak zbliżyć się do standardów określonych przez Światową Organizację Zdrowia, która oczekuje, że w Pakistanie jeden dentysta powinien przypadać na 20 tys. obywateli, a nie 200 tys. jak w chwili obecnej.

Sytuacja jest o tyle dramatyczna, że wg danych, aż 95 proc. mieszkańców kraju wymaga opieki stomatologicznej. Tymczasem w Pakistanie pojęcie planu opieki dentystycznej, nawet w wymiarze ogólnonarodowym nie istnieje. Z 13 tys. wszystkich osób z uprawnieniami stomatologa, leczy tylko 8,5 tys.

Co ciekawe, w Pakistanie jest aż 38 uczelni stomatologicznych 11 publicznych i 27 prywatnych, które każdego roku wypuszczają na rynek 3000 absolwentów! Niestety, aż 70 proc. z nich, są to głównie kobiety, nie decyduje się na rozpoczęcie praktyki.

Jednym z postulatów zaproponowanych w trakcie spotkania ekspertów, które odbyło się w ostatni weekend w Islamabad Medical and Dental College jest zobowiązanie absolwentów studiów stomatologicznych do świadczenia usług co najmniej pięć lat od uzyskania dyplomu.

Pomysł jest tak samo zaskakujący jak i zrozumiały, ponieważ państwo nie znajduje innego sposobu na zwiększenie liczby dentystów, choć w ostatnich latach zwiększyło znacznie wydatki na edukację przyszłych (w tym przypadku raczej potencjalnych) stomatologów

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   deficyt dentystów   dentysta w Pakistanie  

POLECAMY W SERWISACH