Jak nitkowanie zębów zmienia wyniki sportowe

Dotychczas prowadzone badania wykazywały, że sportowcy mają częste problemy z zębami - zaawansowaną próchnicę i choroby przyzębia, które nie tylko obniżają jakość codziennego życia, ale też przeszkadzają osiągać dobre wyniki. Dzieje się tak, gdyż aktywność fizyczna powoduje suchość jamy ustnej, która po pewnym czasie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł, nie pomaga także częste spożywanie cukru w formie suplementów diety i w innych pokarmach.
Badacze z UCL COHP stworzyli program mający zmienić zachowania higieniczne i podnieść świadomość znaczenia zdrowia jamy ustnej.
- Zły stan jamy ustnej jest powszechny wśród zawodników i związany z gorszymi wynikami sportowymi. Jednak w porównaniu z innymi zdrowotnymi i treningowymi założeniami, zdrowie stomatologiczne nie jest priorytetem. Stąd projekt, mający tę regułę zmienić, mówi autorka badania dr. Julie Gallagher z UCL Eastman Dental Institute.
W badaniu wzięło udział 62 brytyjskich sportowców, z olimpijskiej reprezentacji w wioślarstwie i kolarstwie. Zawodnicy obejrzeli film wzmacniający motywację do poprawienia stanu zębów, przeszli badanie stomatologiczne oraz zestaw do higieny jamy ustnej - tradycyjną szczoteczkę, pastę do zębów zawierającą fluor, a także nicio-wykałaczki stomatologiczne. Poinstruowano ich, że mają myć zęby przez co najmniej 2 minuty dwukrotnie w ciągu dnia przez cztery miesiące.
Po zakończeniu programu nie tylko zmieniły się codzienne nawyki uczestników badania, a także 93 proc. badanej grupy stwierdzała, że kluczową motywacją jaka im przyświecała była chęć pozbycia się stanów zapalnych dziąseł oraz próchnicy.
Wyniki sportowe mierzono specjalnym kwestionariuszem (OSTRC-O), opracowanym do monitorowania chorób i urazów u sportowców. Badacze zmodyfikowali go pod kątem zdrowia jamy ustnej, dobierając pytania tak, by móc oszacować do jakiego stopnia problemy z zębami wpływają na udział w zajęciach sportowych, czasie spędzanym na treningach i osiąganych wynikach.
W wyniku poprawy jamy ustnej średnia wyników testu OSTRC-O zmniejszyła się z 8,73 do 2,73. Ta różnica wskazuje na statycznie istotną redukcję związku między problemami ze zdrowiem stomatologicznym i osiągnięciami sportowymi, jak twierdzą autorzy badania. Poza tym zwiększyła się liczba zawodników, którzy byli przekonani, że stan ich uzębienia nie ma wpływu na ich wyniki z 51 proc. do 98 proc. wśród uczestników badania.

-
RPO: nie ma podstaw do określenia kolejności szczepień przeciw SARS-CoV-2
lexDENT -
Czy na podstawie badania stomatologicznego można zdiagnozować COVID-19?
techDENT -
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
COVID-19 jako choroba zawodowa lekarza i lekarza dentysty
lexDENT -
Jak reagować, gdy pacjent odmawia rtg
techDENT -
Białystok: dbają o zdrowie seniorów
newsDENT -
Koronawirus 20 stycznia: 443 zgony i 6919 zakażeń
newsDENT -
OW NFZ w Kielcach: konkurs ofert na leczenie stomatologiczne
newsDENT
-
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Nowe druki recept pro auctore
lexDENT -
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ
lexDENT -
Zabiegi planowe: lakoniczny komunikat NFZ
lexDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Jelenia Góra , dolnośląskie -
lekarz dentysta
Jelenia Góra, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie
KURSY LAST MINUTE
-
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
Lekarz dentysta - przedsiębiorca i...
cała Polska, cała Polska -
Zastosowanie nici PDO i nici...
Warszawa, mazowieckie -
Rehabilitacja pacjentów bezzębnych w...
Gdańsk, pomorskie