PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak nitkowanie zębów zmienia wyniki sportowe

Autor: nieck • Źródło: en
22-06-2020, 08:17
Jak nitkowanie zębów zmienia wyniki sportowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Sportowcy, którzy zmienili nawyki higieniczne - zaczęli stosować pastę z fluorem i nitkowanie zębów znacząco ograniczyli negatywne skutki złego stanu jamy ustnej, donoszą naukowcy z University College London (UCL) Centre for Oral Health and Performance (COHP).

Dotychczas prowadzone badania wykazywały, że sportowcy mają częste problemy z zębami - zaawansowaną próchnicę i  choroby przyzębia, które nie tylko obniżają jakość codziennego życia, ale też przeszkadzają osiągać dobre wyniki. Dzieje się tak, gdyż aktywność fizyczna powoduje suchość jamy ustnej, która po pewnym czasie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy i stanów zapalnych dziąseł, nie pomaga także częste spożywanie cukru w formie suplementów diety i w innych pokarmach.

Badacze z UCL COHP stworzyli program mający zmienić zachowania higieniczne i podnieść świadomość znaczenia zdrowia jamy ustnej.  

- Zły stan jamy ustnej jest powszechny wśród zawodników i związany z gorszymi wynikami sportowymi. Jednak w porównaniu z innymi zdrowotnymi i treningowymi założeniami, zdrowie stomatologiczne nie jest priorytetem. Stąd projekt, mający tę regułę zmienić, mówi autorka badania  dr. Julie Gallagher z UCL Eastman Dental Institute.

W badaniu wzięło udział 62 brytyjskich sportowców, z olimpijskiej reprezentacji w wioślarstwie i kolarstwie. Zawodnicy obejrzeli film wzmacniający motywację do poprawienia stanu zębów, przeszli badanie stomatologiczne oraz zestaw do higieny jamy ustnej - tradycyjną szczoteczkę, pastę do zębów zawierającą fluor, a także nicio-wykałaczki stomatologiczne.  Poinstruowano ich, że mają myć zęby przez co najmniej 2 minuty dwukrotnie w ciągu dnia przez cztery miesiące.

Po zakończeniu programu nie tylko zmieniły się codzienne nawyki uczestników badania, a także 93 proc. badanej grupy stwierdzała, że kluczową motywacją jaka im przyświecała była chęć pozbycia się stanów zapalnych dziąseł oraz próchnicy.

Wyniki sportowe mierzono specjalnym kwestionariuszem  (OSTRC-O), opracowanym do monitorowania chorób i urazów u sportowców. Badacze zmodyfikowali go pod kątem zdrowia jamy ustnej, dobierając pytania tak, by móc oszacować do jakiego stopnia problemy z zębami wpływają na udział w zajęciach sportowych, czasie spędzanym na treningach i osiąganych wynikach.

W wyniku poprawy jamy ustnej średnia wyników testu OSTRC-O zmniejszyła się z  8,73  do 2,73. Ta różnica wskazuje na statycznie istotną redukcję związku między problemami ze zdrowiem stomatologicznym i osiągnięciami sportowymi, jak twierdzą autorzy badania. Poza tym zwiększyła się liczba zawodników, którzy byli przekonani, że stan ich uzębienia nie ma wpływu na ich wyniki z 51 proc. do 98 proc. wśród uczestników badania.

 

Więcej: BMJ Open Sport & Exercise Medicine

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   nitkowanie zębów   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH