PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Jak joga działa na dentystę

Autor: nieck • Źródło: en
14-01-2022, 11:33
Jak joga działa na dentystę Ćwiczenia fizyczne pozwalają opanować stres (fot. Shutterstock)
Cristian Pavel, założyciel praktyki Dental-Yogis, twierdzi, że joga pomogła mu zrozumieć, że  w życiu jest coś więcej niż tylko - jedzenie, spanie i opracowywanie ubytków.
  • Z wypaleniem zawodowym można walczyć skutecznie uprawiając sport. 
  • Joga pomaga zwolnić tempo życia, opanować  nadmierną skłonność do rywalizacji.
  • Wyciszenie umożliwia  poprawienie relacji z pacjentami. 

Orędownik jogi

Amerykański dentysta Cristian Pavel jogę zaczął ćwiczyć przez przypadek. Podczas studiów stomatologicznych uprawiał boks, bo tylko ekstremalne wyzwania fizyczne pomagały mu opanować stres.  Okazało się, że ze szkoły jogi wychodzi równie zrelaksowany, tyle że mniej posiniaczony. Po ukończeniu studiów wydawało mu się, że stres się skończy, bo przecież osiągnął sukces - został dentystą.

Nic bardziej błędnego, nadal tkwił w zaklętym kręgu pogoni za celem. Z czasem jednak zaczął wykorzystywać jogę, by odpocząć od zawodowych wyzwań, a  harmonogram pracy dostosował do ulubionych zajęć jogi.

 

Co daje joga?

Pavel  założył praktykę Dental Yogis, która świetnie funkcjonuje. I jak ocenia z perspektywy czasu,  joga daje bardzo dużo nie tylko w sferze relaksu, ale też pozwala być lepszym  lekarzem i to na wielu poziomach.

 Początkowo stale podnosił kwalifikacje, walczył o nowych pacjentów, więc "przedawkował" kursy i szkolenia próbując dokształcić się ze wszystkiego. Nie dawał sobie czasu na okrzepnięcie, stopniowe wdrożenie nowo przyswojonych umiejętności.  Jak przyznaje, miał okropną tendencję do ukrywania   błędów przed samym sobą. I w ten sposób tracił możliwość uczenia się na nich.

Joga pomogła mu dostrzegać nadmierną skłonność do rywalizacji. Pod jej wpływem  zwolnił tempo i poprawił relacje z  pacjentami. Stopniowo zaczął tłumić  wrodzone dążenie do bycia najlepszym. Odkrył na nowo stomatologię i pokochał swój zawód.

Pacjenci wracali, polecali go znajomym i rodzinie, cieszył się coraz lepszą reputacją. 

Kontrolowany oddech dentysty zwalcza dentofobię u pacjenta

Największym przełomem  było poznanie i zintegrowanie ćwiczeń oddechowych (wg metod Butejki) z wykonywanymi czynnościami  zawodowymi. 

Na przykład, gdy ma do czynienia z pacjentem nerwowym, niespokojnym zawsze zaczyna od kilku głębokich oddechów. Ma świadomość, że jego sposób  oddychania oddziałuje na pacjenta, ponieważ tylko 10 proc. komunikacji ma charakter werbalny.

To zdumiewające, jak samo tylko oddychanie może stworzyć zupełnie inną interakcję z pacjentem. Pozwala mu przekazywać stan spokoju, zamiast nieświadomie przejmować od pacjenta niepokój, którym później podświadomie emanuje przyjmując kolejną osobę.

Co więcej jego spokój udziela się też całemu zespołowi stomatologicznemu.

Miłośnik jogi uważa, że nauczenie się prawidłowego oddychania to podstawa poprawienia jakości życia.  W jego ocenie, płytki, krótki oddech prowadzi do bólu szyi i ramion oraz zmęczenia. Wbrew temu co myślał kiedyś, że  obciążenia  fizyczne w zawodzie dentysty spowodowane są głównie  niewłaściwą postawą podczas wykonywania zabiegów, teraz jest przekonany, że za nasilający się ból, odpowiada w dużej mierze właśnie płytki oddech.

Zatem zamiast leków uspokajających przepisywałby każdemu dentyście  kurs oddechowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
hobby   aktywni dentyści  

POLECAMY W SERWISACH