PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Irlandczycy zadowoleni z uzębienia, choć dentysty unikają

katkiel
03-01-2014, 13:09
Irlandczycy zadowoleni z uzębienia, choć dentysty unikają Irlandczycy zadowoleni z uzębienia, choć dentysty unikają (Fot. sxc.hu)
Irlandzkie Stowarzyszenie Stomatologiczne (Irish Dental Association, IDA) zapytało 750 obywateli Zielonej Wyspy o opinię dotyczącą własnego stanu uzębienia. Okazuje się, że cztery na pięć osób uważa, że ich zęby i dziąsła są zdrowe i ładne, choć ostatnio prawie jedna czwarta odwiedzała rzadziej gabinet stomatologiczny niż w 2010 roku (średnia z ostatnich trzech lat).

58 proc. Irlandczyków przyznało, że z usług lekarza dentysty korzysta wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. 46 proc. na usługi stomatologiczne wydaje mniej niż w latach ubiegłych. Taki stosunek do leczenia zębów nie zmienia wysokiej samooceny Irlandczyków - aż 80 proc. uważa, że ma zdrowy i piękny uśmiech.

- Mamy wręcz odwrotne dane. IDA szacuje, że właśnie 80 proc. mieszkańców zmaga się z jakąś chorobą jamy ustnej - komentuje badanie Fintan Hourihan, szef Irlandzkiego Stowarzyszenia Stomatologicznego.

Nie bez znaczenia dla ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej są zmiany jakie wprowadził irlandzki rząd.

W ostatnich latach uprawnienia do darmowych świadczeń medycznych, w tym dentystycznych, mogło stracić nawet ok. 370 tys. osób. Chodzi o tzw. karty medyczne (medical card), które wydawane są osobom o najniższych dochodach. Karta zwalnia z opłat za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, okulisty, czy stomatologa. Dla wielu Irlandczyków karta medyczna jest jedyną szansą na leczenie stomatologiczne.

- Przez rządowe oszczędności stan uzębienia obywateli właśnie osiąga rozmiary kryzysu - grzmiał na łamach „Irish Independent" Fintan Hourihan,.

Jego zdaniem, opieka dentystyczna powinna być priorytetem dla Health Service Executive (odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce).

Irlandzki kryzys rykoszetem uderza w dentystów. Przypomnijmy, że w na jedną praktykę przypada tam 1719 mieszkańców. Nawet bogatsi obywatele do dentysty chodzą coraz rzadziej, pomimo, że ceny w ostatnim półroczu nie drgnęły (w Europie idą w górę wg Eurostat). Sytuacja doprowadziła do do tego, że stomatolodzy próbując uzupełniać zmniejszone wpływy z realizacji usług, liczą na napiwki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w Irlandii   Fintan Hourihan   IDA  

POLECAMY W SERWISACH