PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ile zarabia dentysta w USA?

25-02-2013, 23:39
Ile zarabia dentysta w USA? (foto:sxc.hu)
Ile zarabia dentysta w USA? (foto:sxc.hu)
Nie ma chyba drugiego takiego kraju, w którym informacje o zarobkach obywateli poddane byłyby równie skrupulatnej statystyce. Statystyka to jedno, prognozy drugie. US Bureau of Labor Statistics podaje już o ile średnio wzrosną zarobki dentystów do 2018 r. (o 16 proc.).

A ile teraz zarabia dentysta?

Według danych za 2012 r. średnie zarobi lekarza dentysty w Ameryce wyniosły 101 tys. USD rocznie. Oczywiście średnia nie rozróżnia takich faktów jak: doświadczenie, liczba godzin spędzonych w pracy, lokalizacja gabinetu dentystycznego, sposób zatrudnienia. Najlepiej zarabia się na Alasce średnio 200 tys. USD rocznie. W tej kwocie nie są jednak wykazane takie korzyści jak wysokie ubezpieczenie zdrowotne oferowane z reguły przez pracodawców.

Oczywiście podana średnia nie jest średnią dla dentystów początkujących. Tych jest w USA ok. 10 proc. Młodzi stażem lekarze liczyć mogą rocznie na ok. 72 tys. USD.

Ortodonci zarabiają stosunkowo dużo, nawet jak na warunki amerykańskie. Najgorzej uposażeni przekraczają 100 tys. USD rocznie, przy średniej sięgającej 180 tys. USD. Pod względem zarobków ustępują im chirurdzy, na których konta w skali roku spływają kwoty rzędu 170 tys. USD, średnio oczywiście.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   rynek pracy  

POLECAMY W SERWISACH