Znakomita większość pacjentów, chce mieć idealny uśmiech. Ponad 86 proc. z blisko 2 tys. respondentów globalnego badania przeprowadzonego przez organizację DentaVox. stwierdziło, że prawidłowy zgryz i białe zęby są bardziej atrakcyjne niż  naturalne, bez ingerencji stomatologa. 

Według sondażu 39 proc. osób zdecydowałoby się na leczenie ortodontyczne, aby poczuć się bardziej atrakcyjnie. Ponadto 13 proc. stwierdziło, że zrobiłoby to, gdyby wykonało pracę wymagającą idealnego uśmiechu.

W rzeczywistości mniej niż 1 proc.  respondentów oceniała dobrze swoje zęby, co trzecia osoba jako główną barierę hamującą ich decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego wskazała wysokie koszty, kolejne 19 proc., że konieczność utrzymywania efektu leczenia i związane z tym wizyty oraz zabiegi zniechęcają ich do korzystania z usług lekarze ortodonty, zaś 15 proc. obawia się, że dentysta źle wykonałby pracę.

Co ciekawe co druga osoba wybrałaby partnera z zębami odbiegającymi od ideału, a tylko co piąta takiego, którego uśmiechu nie powstydziłaby się gwiazda ekranu.