PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Historia stomatologii Piotra Kuźnika odc. 1, czyli czym skorupka za młodu

Autor: Pozostałe źródła
05-02-2013, 00:00
Historia stomatologii Piotra Kuźnika  odcinek 1, czyli czym skorupka za młodu(fot. Muzeum Stomatologii)
Historia stomatologii Piotra Kuźnika odcinek 1, czyli czym skorupka za młodu(fot. Muzeum Stomatologii)
Tym artykułem chciałbym rozpocząć cykl dotyczący historii stomatologii. W poszczególnych felietonach będę przedstawiać różne wydarzenia, okresy  rozwoju dentystyki od starożytności do obecnych czasów. Od około 10 lat zbieram przedmioty związane ze stomatologią. Są to stare książki, broszury, urządzenia, materiały, dyplomy, instrumenty, które pomagają prześledzić rozwój myśli i technologii.

Po raz pierwszy kolekcję zaprezentowałem w Baranowie Sandomierskim, następnie była wystawa w Mielcu, a obecnie od 26.01.2013 do 01.04.2013 eksponaty gości Muzeum Zamku w Łańcucie (o czym donosi także portal infoDENT24.pl tutaj). Każde następne wystawy wzbogacam kolejnymi eksponatami, przez co stają się niepowtarzalne. Łączy je wspólna nazwa Urok starego gabinetu stomatologicznego. Zapraszam również na stronę internetową www.muzeumstomatologii.pl gdzie mogą Państwo znaleźć dużo ciekawych zdjęć starych przedmiotów oraz sprawozdania z wystaw.

Historia stomatologii zatacza koło

Na początek chciałbym przedstawić streszczenie z broszurki opracowanej w sierpniu 1916 roku: Miejskie Ambulatoryum Dentystyczne dla ubogich dzieci szkolnych autorstwa dra Ludwika Grabczaka - Miejskiego Dentystę. Proszę o zwrócenie uwagi na zaangażowanie w niniejszą pracę oraz ogólne wnioski zebrane na koniec broszurki. To fantastyczna baza wiedzy dotycząca walki z próchnicą sprzed lat. Okazuje się, że prawie 100 lat temu, problem bagatelizowania zdrowia jamy ustnej był taki jak dziś -  "bardzo wielu nie zna budowy i przeznaczenia zębów, a uważa je tylko za estetyczną oprawę ust i dziąseł".

Myślę, że powyższe streszczenie może zmienić stosunek niektórych dentystów do historii. Zwracam uwagę na fakt, jak genialne wnioski były formułowane w 1916 r.

W tekście została zachowana oryginalna pisownia.

---

Już z końcem XIX stulecia zwrócono uwagę na próchnicę zębów. Przekonano się, że stała się ona klęską ogólną wszystkich cywilizowanych narodów i że w miarę postępu kultury coraz bardziej się szerzy. Mimo to nie jest ona dostatecznie doceniana i bardzo często bywa li tylko z punktu estetycznego traktowana. Bagatelizowanie zdrowego uzębienia ma różne przyczyny:

Przekonanie, że zęby stanowią, taki sam ważny organ dla ustroju jak np. ucho, oko it.d., nie dotarło jeszcze do szerokich mas ludu;
Zapomina się, że zęby zdrowe przy trawieniu odgrywają bardzo ważną rolę przygotowawczą, że samo trawienie już w jamie ustnej się zaczyna;
Że bardzo wielu nie zna budowy i przeznaczenia zębów, a uważa je tylko za estetyczną oprawę ust i dziąseł .

Pamiętać jednak należy, że nie to przynosi ustrojowi siłę żywotną i korzyść co spożywamy, lecz to co ustrój strawić i przyswoić może. Dobrze zgryziony i zębami zmiażdżony pokarm jest już do połowy strawiony.

Już w 1902 roku powstaje w Strassburgu za inicyatywą prof. Jessena pierwsza klinika dentystyczna szkolna, a w ślad za nią tworzą się podobne instytucye w Darmstadzie, Dreznie, Kolonii, Berlinie i wogóle całe Niemcy są obecnie wprost zasiane podobnymi instytucyami-ba nawet po wsiach spotyka się t. zw. okręgowe ambulatorya dentystyczne szkolne.

POLECAMY W SERWISACH