PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Historia samorządu – kiedyś dentyści byli niechciani

Autor: szaft • Źródło: Gazeta Lekarska/szaft
09-10-2014, 08:15
Historia samorządu – kiedyś dentyści byli niechciani Gazeta Lekarska przedstawia historię samorządu lekarskiego (fot. sxc.hu)
- Do 1938 r., kiedy to Ignacy Mościcki podpisał ustawę o izbach lekarsko-dentystycznych, stomatolodzy nie mieli własnej korporacji, a przedwojenny samorząd lekarski nie chciał przyjąć ówczesnych dentystów do swojego grona – przypomina „Gazeta Lekarska”.

W numerze 8/9 „Gazety Lekarskiej" czytamy m.in. , że pierwsze posiedzenie nowo powstałej Naczelnej Izby Lekarsko-Dentystycznej odbyło się 1 listopada 1938 r. i wyłoniło prezesa, którym został Julian Łączyński, stomatolog z Pabianic. Izba ta istniała krótko i podzieliła los samorządu lekarskiego, zlikwidowanego najpierw przez hitlerowców, a po wojnie przez ówczesne władze.

"Gazeta Lekarska" przypomina, że po reaktywacji samorząd lekarski po raz pierwszy w historii połączył środowiska lekarzy i lekarzy dentystów. Już w I kadencji w NIL powołano Komisję Stomatologiczną. Nie bez problemów, ponieważ Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zastrzegło sobie wiodącą rolę w decydowaniu o sprawach tej grupy zawodowej i nie było przychylne powołaniu KS.

Pierwszym szefem komisji został nieżyjący już Andrzej Fortuna z Nowego Sącza, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej w II i III kadencji, rekomendowany przez prof. Włodzimierza Józefowicza, ówczesnego szefa PTS, który włączenie stomatologów do izb lekarskich ocenił jako zgodne z duchem rozwoju tej specjalności medycznej. Fortuna zapisał się jako osoba walcząca o spójny system organizacyjny w stomatologii, był uczestnikiem negocjacji traktatu akcesyjnego do UE w zakresie stomatologii. To jego zasługą było mocne wejście stomatologów do lekarskiej korporacji.

Czytaj więcej: gazetalekarska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH