• Podmorska ekspedycja znalazła ząb trzonowy, pierwsze ludzkie szczątki załogi fenickiego statku, którego wrak odkryto na dnie morza przy maltańskiej wyspie Gozo.
  • Być może uda się po badaniach genetycznych ustalić, w jakim stopniu współcześni mieszkańcy Malty pochodzą od Fenicjan.

Ludzki ząb został znaleziony w  osadach pokrywających wrak  fenickiego  statku, u wybrzeży Gozo, niewielkiej wyspy należącej do Malty.  Archeolodzy wiążą z tym zębem wielkie nadzieje.

Dolny, prawy, pierwszy trzonowiec – to pierwsze (i być może jedyne) ludzkie szczątki, na jakie natrafiono w miejscu, w którym zatonął fenicki statek. Wrak odkryto przypadkiem w 2007 roku, wyjaśniał archeolog Timmy Gambin,  kierujący projektem Fenicjan Shipwreck Project.

Maltańscy eksperci z dziedziny stomatologii uważają, że ząb należał do młodego człowieka, ponieważ jego powierzchnia nie była starta, trzonowiec miał też dużą wewnętrzną komorę miazgi. Jednak  wiek zęba nie był jeszcze datowany metodą  węgla  C-14, w planach są też badania DNA i próby określenia wszelkich możliwych powiązań ze współczesnymi mieszkańcami Malty,  powiedział Gambin.

Wrak ten, to jeden z zaledwie siedmiu odkrytych wraków fenickich na świecie. 

Został znaleziony podczas badania teledetekcyjnego dna morskiego wokół Malty. Mała anomalia w danych z sonaru, okazała się jednym z najbardziej intrygujących podwodnych odkryć archeologicznych.

Znajdujący się na głębokości 110 m od zatoki Xlendi na Gozo wrak fenickiego statku składa się z nienaruszonego i dobrze zachowanego mieszanego statku towarowego pochodzącego z VII wieku p.n.e.

Gołym okiem widoczna była tylko górna warstwa ładunkowa wykonana z kamienia i przedmiotów ceramicznych, które teraz wiele mówią o historii gospodarczej i sieci handlowej tej części Morza Śródziemnego.