PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Higiena jamy ustnej ogranicza ryzyko udaru mózgu i zawału serca

Autor: katkiel • Źródło: katkiel
12-11-2013, 11:27
Higiena jamy ustnej ogranicza ryzyko udaru mózgu i zawału serca Higiena jamy ustnej ogranicza ryzyko udaru mózgu i zawału serca (Fot. Fotolia/PTWP)
Naukowcy z Columbia University w Nowy Jorku zaobserwowali, że regularne, przynajmniej dwa razy dziennie, mycie zębów zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

Naukowcy doszli do tych wniosków po analizie danych medycznych 420 dorosłych. Przez trzy lata poddawali oni wolontariuszy regularnej kontroli stomatologicznej.
Badacze przekonują, że niewłaściwa higiena jamy ustnej może odpowiadać za rozwój miażdżycowego stwardnienia tętnic. W jaki sposób?

Rzadkie szczotkowanie zębów może prowadzić do chorób dziąseł. Krwawiące dziąsła sprzyjają przedostaniu się 700 rodzajów bakterii do krwiobiegu, w tym tych, które odpowiadają m.in. za rozwój zmian miażdżycowych w tętnicy szyjnej. 

Amerykanie twierdzą, że miażdżyca związana jest z paradontozą i bakteriami w jamie ustnej. Zmiana profilu bakteryjnego jamy ustnej może odgrywać rolę w hamowaniu poważnych schorzeń kardiologicznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH