PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Gorsza sprawność umysłowa w maseczce na twarzy. Badania naukowe

Autor: PAP • Źródło: PAP
14-12-2022, 13:40
Gorsza sprawność umysłowa w maseczce na twarzy. Badania naukowe Maseczka może powodować spadek zdolności poznawczych Fot. AdobeStock
Analiza decyzji podejmowanych w trakcie gry w szachy prowadzi do konkluzji, że noszenie na twarzy maseczki pogarsza zdolność do podejmowania decyzji, donosi czasopismo PNAS.
  • Przeprowadzono badanie reakcji szachistów w czasie gry, w sumie blisko 3 mln ruchów szachowych. Obserwacja prowadzona była w czasie pandemii COVID-19
  • Zakrywanie twarzy pogarszało sprawność intelektualną graczy, efekt ten zanika po ok. 6 godzinach. Przy czym jej wpływ najprawdopodobniej zależy od czasu trwania zadania oraz obciążenia pamięci  
  • Przyczyn naukowcy dopatrują się nie w reakcji fizjologicznej, ale w dyskomforcie powodowanym przez maseczkę

Wpływ maseczek ochronnych na myślenie. Badanie naukowe

W trakcie epidemii COVID-19 zespół z University of Queensland (Australia) przeanalizował prawie 3 miliony szachowych ruchów wykonanych przez ponad tysiąc ochotników pochodzących z 18 krajów.

Badacze chcieli w ten sposób sprawdzić wpływ ochronnych maseczek na intelekt.

Jak się okazało, zakrywanie twarzy wyraźnie szkodziło graczom.

Niewygoda powodowana przez maseczkę. Pogarsza sprawność intelektualną

- Spadek ich poziomu (gry) związany był raczej z niewygodą powodowaną przez maseczki, niż z efektami fizjologicznymi, jednak z czasem ludzie się adaptowali - mówi autor badania, dr David Smerdon.

- To coś, o czym pamiętać powinni przedstawiciele zawodów związanych z nauką, technologią, inżynierią czy matematyką, a także innych specjalności, które wymagają doskonałego działania pamięci roboczej. Obejmuje to więc także tłumaczy, artystów, kelnerów czy nauczycieli - dodaje.

Ekspert zwraca uwagę, że choć maseczki pomogły w opanowaniu pandemii, to praktycznie nic nie było wiadomo o ich działaniu na zdolności poznawcze.

- Szachy umożliwiły nam taki wgląd, ponieważ wymagają obliczeń, używania pamięci, rozwiązywania problemów i rozpoznawania wzorów. Szeroko posługiwano się już nimi w psychologii, neuronauce oraz ekonomii, aby sprawdzać zmiany w wydolności poznawczej - wyjaśnia dr Smerdon.

Efekt maseczki spada po 6 godzinach

Dobra wiadomość jest taka, że do maseczek można się zaadaptować, ale ochotnicy potrzebowali na to zwykle ok. 6 godzin gry.

- Wyniki sugerują, że wpływ maseczki może zależeć od jej rodzaju, czasu trwania zadania oraz obciążenia pamięci - wyjaśnia naukowiec.

Zrozumienie tego może, zdaniem badacza pomóc niektórym ludziom oraz organizacjom w opracowaniu lepszych zasad stosowania ochronnych maseczek.

- Na przykład eksperci ustalający reguły dotyczące edukacji powinni mieć na uwadze zaburzający wpływ maseczek przy organizowaniu egzaminów. Dzięki temu będą mogli odpowiednio zatroszczyć się o zdrowie studentów, a także o uczciwe zasady - twierdzi dr Smerdon.Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lekarz dentysta   maseczki higieniczne  

POLECAMY W SERWISACH