PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Gabinety dentystyczne kopalnią złota

Autor: miro • Źródło: ms
12-07-2021, 14:09
Gabinety dentystyczne kopalnią złota Zęby intratnym interesem (fot. unsplash)
Dla 49-letniego Jana G. z Bad Schandau gabinety dentystyczne Saksonii stały się przysłowiową kopalnią złota. Mężczyzna, na zlecenie wyspecjalizowanej firmy recyklingowej, przez 16 lat zbierał tzw. „złom dentystyczny”. Okazało się, że działał na dwóch frontach.

Jan G., z zawodu stolarz, za sumienną pracę dostawał stałe uposażenie, rzecz w tym, że od pewnego czasu zaczął pracować na dwa fronty. Mężczyzna odbierał od gabinetów stomatologicznych usunięte zęby, także te które zawierały stare wypełnienia amalgamatowe, zdarzały się także zęby z pozostałościami złota.

Nigdy nie rejestrowano dokładnie, ile srebra i złota faktycznie zbierał Jan G. Oszustwa niesumiennego pracownika wyszły na jaw, kiedy w 2014 r. stolarz popadł w kłopoty finansowe z powodu rozwodu. Zaczął on ograniczać dostawy dla pracodawcy i sprzedawać cenny materiał na własny rachunek.

Ocenia się, że przez sześć lat w ten sposób Jan G. przywłaszczył sobie 0,5 mln EUR.

W akcie oskarżenia określono uszczuplenia zaledwie na 172 736 EUR, gdyż część win uległo przedawnieniu.

Proceder wyszedł na jaw, gdy Jan G. zachorował, a jego zastępca zaczął dostarczać firmie recyklingowej znacznie więcej złota i srebra niż jego poprzednik.

Stolarz przyznał się do winy. Sędzia był pobłażliwy. Jan G. dostał rok i sześć miesięcy w zawieszeniu i opuścił sąd jako wolny człowiek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby   amalgamat stomatologiczny   separator  

POLECAMY W SERWISACH