Już wcześniej pojawiały się sugestie, że w rozwoju tego nowotworu mogą brać udział bakterie, np. jeden ze szczepów Escherichia coli oraz bakterii z gatunku Bacteroides fragilis. W 2011 r. dwa zespoły badawcze w czasopiśmie Genome Research opublikowały wyniki badań, z których wynikało, że w próbkach pobranych z nowotworów jelita grubego od pacjentów znaleziono materiał genetyczny beztlenowych bakterii z rodzaju Fusobacterium. Wtedy jeszcze nie było jednak wiadomo, czy faktycznie to te mikroby przyczyniają się do rozwoju raka jelita grubego i w jaki sposób miałoby do tego dochodzić.

Zespół badaczy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie (Massachusetts, USA) zaobserwował, że bakterie z gatunku Fusobacterium nucleatum często występują w łagodnych zmianach nowotworowych, tzw. gruczolakach (polipach), które wraz z upływem czasu mogą przekształcić się w raka jelita grubego. Zdaniem naukowców można domniemywać, że bakterie te mogą brać udział już we wczesnych etapach rozwoju złośliwych guzów jelita grubego. Z badań wynika, że komórki te pobudzają procesy zapalne i sprzyjają rozwojowi naczyń krwionośnych odżywiających guzy tym samym przyczyniając się do wzrostu nowotworów. Obserwacje te opublikowano w piśmie Cell Host & Microbe.

W tym samym czasie naukowcy z Ohio (USA) odkryli proces nasilający podziały komórek nowotworowych. Wykazali oni, że F. nucleatum potrafi przyczepić się do komórek nowotworowych w jelicie grubym i zainfekować je, nasilając w ten sposób proces podziału komórek nowotworowych i stymulując wzrost guzów w jelicie grubym. W komórkach pobranych z gruczolaków oraz z raków jelita grubego od pacjentów stwierdzono większą aktywność genu kodującego FadA niż w komórkach pobranych z jelit osób zdrowych. Również w zdrowych komórkach jelit osób z polipami lub rakiem jelita grubego aktywność tego genu była podwyższona. Zidentyfikowali oni również cząsteczkę zdolną zablokować wpływ FadA na komórki nowotworowe. - Wykazaliśmy, że poziom FadA jest wskaźnikiem, który może być wykorzystany do wczesnej diagnozy raka jelita grubego oznajmiła Yiping Han z Case Western Reserve University School of Dental Medicine w Cleveland. Jej zdaniem związki blokujące tę adhezynę mogłyby znaleźć zastosowanie w prewencji lub terapii raka jelita grubego.

Autorzy obu prac oceniają, że ich odkrycia mogą przyczynić się do opracowania skuteczniejszych metod diagnostyki, prewencji oraz leczenia raka jelita grubego.

Źródło: PAP/rynekzdrowia.pl