PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Fundacja Pomocy Humanitarnej zebrała tysiące szczoteczek do zębów. Dla kogo?

Autor: miro • Źródło: Fundacja Pomocy Humanitarnej
27-07-2022, 18:09
Fundacja Pomocy Humanitarnej zebrała tysiące szczoteczek do zębów. Dla kogo? Fundacja Pomocy Humanitarnej dba o zęby Fot. FPH
Dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej otrzymają szczoteczki i pasty do zębów zebrane przez  Fundację Pomocy Humanitarnej w ramach akcję "Kup Pan szczotkę!".  W sumie uzbierano blisko 5 ton środków higienicznych.
  •  Fundacja Pomocy Humanitarnej zakończyła zbiórkę środków do higieny jamy ustnej i higieny ogólnej. Z imponującym efektem 5 ton tych środków
  • W Fundacji każdego dnia trwa liczenie i przepakowywanie do paczek wszystkich otrzymanych darów.
  • Poszukiwani są dentyści, którzy chcieliby w ramach wolontariatu pracować w Republice Środkowoafrykańskiej.
  • Funkcjonujące w tym kraju dwa gabinety stomatologiczne założone przez Polaków przyjmują dziesiątki pacjentów dziennie, z których każdy ma średnio trzy zęby do ekstrakcji i na co dzień od lat zmaga się z bólem zębów

Praca dentystki. W kraju, w którym jest 10 dentystów

Wolontariuszka Fundacji Pomocy Humanitarnej lek. stom. Monika Wieczorek właśnie wróciła z Republiki Środkowoafrykańskiej.

Dentystka w ciągu trzech tygodni pracowała tam w dwóch gabinetach stomatologicznych utworzonych przez Polaków.  Codziennie przyjmowała ponad 60 osób. W każdym miejscu przeprowadzała szkolenia w zakresie higieny jamy ustnej i rozdawała szczoteczki i pasty do zębów.

Do gabinetu stomatologicznego często trafiają pacjenci, którzy nigdy nie korzystali z pomocy dentysty. Niejednokrotnie z bólem zęba żyli przez długie lata. Wielu pacjentów miało przynajmniej 3 zęby do usunięcia, a niektóre osoby nawet 10.

Z upływem czasu, gdy informacje o polskiej dentystce rozniosły się po całej okolicy, zgłaszało się do niej  coraz więcej osób. By wszystkich przyjąć i pomóc najbardziej potrzebującym, lekarka pod koniec pobytu usuwała jedynie  najbardziej bolące zęby. 

Fundacja Pomocy Humanitarnej. Szuka stomatologów do pracy w Republice Środkowoafrykańskiej

Fundacja Pomocy Humanitarnej planuje kontynuować swoją misję w Republice Środkowoafrykańskiej. Poszukuje stomatologów gotowych pracować w tym kraju. Potrzebne są także sprawne unity stomatologiczne, by zwiększyć możliwości funkcjonujących już w tym kraju polskich gabinetów.

Republice Środkowoafrykańskiej na cały kraj jest  dziesięciu lekarzy dentystów. Nie wiadomo jakie mają wykształcenie, ich pacjenci bardzo często umierają po zabiegach przeprowadzonych niesterylnymi narzędziami. Dentyści pracują głównie w stolicy lub w większych miastach. Afrykańczycy w przeważającej większości z bólem zęba udają się do szamana lub leczą bolące zęby ziołami. Nikogo nie stać na wizytę u stomatologa, kosztowna jest sama droga do większego miasta i zabiera ona kilka dni, zatem nie pozostaje nic innego jak tylko  żyć z bólem.

Podaruj szczoteczkę do zębów

We właśnie zakończonej akcji wzięło udział ponad tysiąc instytucji, szkół i przedszkoli z całej Polski. Szczoteczki do zębów zbierali również nauczyciele i uczniowie z Polskiej Szkoły w Burbank w USA oraz pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II oddziału w Poznaniu, a także parafie, apteki i prywatne gabinety stomatologiczne.

Wszystkie zebrane  artykuły higieniczne zostaną wysłane w połowie sierpnia
kontenerem z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej.

Na miejscu odbiorą je z portu w Duala polscy misjonarze i podzielą pomiędzy
poszczególne placówki. Szczotkowania zębów uczą nie tylko wyjeżdżający na
misje dentyści. Wraz z polskimi misjonarzami od ponad sześciu lat Fundacja prowadzi program profilaktyki próchnicy. Dzieci z misyjnych szkół na jednej z przerw szczotkują zęby i uczą się ważnego dla zdrowia jamy ustnej nawyku.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH