PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Elf Hermey z odznaką ADA

Autor: miro • Źródło: ms
25-12-2020, 09:41
Elf Hermey z odznaką ADA Dentysta w popkulturze
W popkulturze niewiele jest pozytywnych portretów dentystów. Z reguły są oni typowymi maniakalnymi i okrutnymi złoczyńcami. Little Shop of Horrors jest tego klasycznym przykładem, z sadystycznym dentystą. Podobnych obrazów jest więcej, jednak ADA uhonorowała jednego z filmowych bohaterów, który został dentystą.

Lista filmów ze złymi dentystami jest długa: Novocaine (2001), film Slasher z 1996 r. oraz The Dentist i jego sequel z 1998 r. The Dentist 2, postać Jennifer Aniston w Horrible Bosses. Źli dentyści często są powodem traum członków rodziny. Jest doktor Wilbur Wonka, dentysta i ojciec Willy'ego Wonki, który tak bardzo go wystraszył, że ten z urazy stał się producentem czekolady. Z kolei w Finding Nemo siostrzenicą dentysty Philipa Shermana jest okropna dziewczynka, która brutalnie zabija rybę.

Pacjenci, oglądając tylko tego typu filmy, prawdopodobnie doszliby do wniosku, że stomatolodzy są po to, aby zadawać ból innym - gdyby nie elf Hermey w obrazie Rudolf czerwononosy renifer.

Film ten zawiera rzadki motyw pozytywnego przedstawienia stomatologii w kinie. Elf Hermey nie chce robić zabawek jak inne elfy i mówi, że zamiast tego chce studiować stomatologię, wtedy staje się wyrzutkiem jak tytułowy Rudolf. Film uczy akceptowania różnic - Rudolf ostatecznie ratuje Boże Narodzenie swoim specjalnym nosem, zdając sobie sprawę, że bycie innym jest naprawdę darem, a Hermey otwiera gabinet dentystyczny w wiosce elfów. To wyjątkowy film, przedstawiający pozytywny obraz dentysty, który z radością robi to, co kocha.

- Pasja Hermeya do stomatologii, w połączeniu z jego zaangażowaniem w pomaganie innym - zasługuje na uznanie - powiedziała w 2014 r. prezes American Dental Association (ADA) Maxine Feinberg. - Elf  inspiruje młodych ludzi do spełniania marzeń. Na cześć Hermeya strona internetowa ADA, MouthHealthy.org , zawiera zabawny quiz na temat zdrowia zębów, a także loterię, w której można wygrać pakiet nagród Rudolph the Red-Nosed Reindeer. Bezpłatne kolorowanki do pobrania z Hermeyem i wskazówkami dotyczącymi zdrowia zębów pojawiają się również na stronie ADA MouthHealthyKids.org.

W okresie świątecznym jest okazja, aby usiąść na kanapie ze słodkimi przekąskami, obejrzeć klasyka, jakim jest Rudolf czerwononosy renifer – i oczywiście zaraz potem umyć zęby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog  

POLECAMY W SERWISACH