PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekstrakcja zęba u noworodka siłami 5-osobowego zespołu

Autor: nieck • Źródło: kan
24-07-2020, 09:44
Ekstrakcja zęba u noworodka siłami 5-osobowego zespołu Wirus SARS-Cov-2 nie jest przekazywany dziecku przez matkę w czasie ciąży i porodu
Chora na COViID-19 kobieta urodziła dziecko, u którego stwierdzono przedwcześnie wyrżnięty ząb. Mleczak został usunięty po 13 dniach od porodu w Nair Hospital Dental College, w Bombaju, w Indiach.

Badania dziecka nie wykazały zakażenia koronawirusem, mimo że jego matka miała objawy COVID-19. Lekarze stwierdzili, że z prawej  strony żuchwy dziewczynka ma ząb tzw. ząb urodzeniowy.

U większości dzieci pierwszy ząb wyrzyna się od czwartego do siódmego miesiąca życia, jednak niski odsetek noworodków (jedno na 2 tys.) przychodzi na świat z jednym lub nawet z większą liczbą zębów urodzeniowych. Teoretycznie taki ząb można zostawić, ale są trzy powody, aby go jednak usunąć. Po pierwsze może stanowić zagrożenie dla dróg oddechowych dziecka. Jeśli wypadnie, mógłby dostać się do płuc. Po drugie, istnieje niebezpieczeństwo, że powodowałby owrzodzenie jamy ustnej, a po trzecie może sprawiać ból matce karmiącej piersią.

Ekstrakcja takiego zęba nie jest problemem, ale dziecko nadal pozostawało pod obserwacją. W tej sytuacji nie zdecydowano się  zrobić zdjęcia rtg, lekarze przeprowadzili jedynie badanie USG żuchwy. Zachowując niezbędne środki bezpieczeństwa epidemiologicznego, pięcioosobowych zespół usunął ząb. Zabieg przeprowadzony w Nair Hospital Dental College, trwał pół godziny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ząb   zęby mleczne   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH