• Pojawienie się ponad linią dziąsła trzech zębów trzonowych może być problemem, na przykład jeśli wyrosną pod nietypowym kątem i wywierają nacisk na sąsiednie zęby
  • W Stanach Zjednoczonych miał miejsce bardzo nietypowy przypadek, trzeci ząb trzonowy blokował wyrzynający się drugi ząb trzonowy u niespełna 10-letniego chłopca
  • Ekstrakcja ósemki u małego pacjenta została odnotowana w Księdze Rekordów Guinessa

Zęby mądrości. Zęby wieku dorosłego

Zęby mądrości to trzecie z kolei zęby trzonowe, które wyrzynają się ostatnie. Często zdarza się, że pojawiają się między 18 a 25 rokiem życia, ale u niektórych osób nawet później lub wcale. Niekiedy wyrzynanie się z dziąsła ósemek może zająć całe lata, jednak dla ogromnej większości osób nie wiąże się to z żadnymi problemami. Nic więc dziwnego że przypadek niespełna dziesięcioletniego chłopca, Ryana Scarpelli, który wymagał ekstrakcji ósemki trafił na listę rekordów Guinessa.

Anomalia w postaci ósemki u 10-latka

Problem "ujrzał światło dziennie", gdy chłopiec zrobił pantomogram przed rozpoczęciem leczenia wady zgryzu. Ortodonta zauważył na zdjęciu, że trzeci ząb trzonowy i drugi ząb trzonowy rosną jeden nad drugim. Aby drugi trzonowiec mógł prawidłowo się wyrżnąć należało usunąć ósemkę.

Ryan Scarpelli jest najmłodszym pacjentem, który do tej pory przeszedł ekstrakcję tego zęba. Najmłodszym, gdyż w dniu zabiegu miał 9 lat i  327 dni. Inny przypadek usunięcia ósemki u dziecka miał miejsce w  2002 roku,  Matthew Adams miał wtedy 9 lat i 339 dni.

Zęby mądrości. Po co są?

Wyrzynające się zęby mądrości nie muszą powodować problemów. Bywają jednak sytuacje, kiedy interwencja dentysty jest konieczna i to szybko. 

Na przykład, jeśli rosną pod nietypowym kątem i wywierają nacisk na sąsiednie zęby. Może się tak zdarzyć, gdy w jamie ustnej nie ma wystarczająco dużo  miejsca. W takim wypadku konieczna jest ekstrakcja.

Nadal nie jest do końca niejasne, po co człowiekowi zęby mądrości. Według jednej z hipotez,  nasi przodkowie potrzebowali ich do przetrwania na diecie zawierającej dużo twardych składników, takich jak korzenie i orzechy. W odległej przeszłości nasze szczęki były szersze, co umożliwiało łatwe wyrzynanie się trzecich zębów trzonowych.