PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dwieście lat dla dentysty Mieczysława Korczaka

Autor: miro • Źródło: ms
11-01-2021, 08:23
Dwieście lat dla dentysty Mieczysława Korczaka Setna rocznica urodzin Mieczysława Korcza (fot. unsplash)
W setną rocznicę urodzin Mieczysław Korczak otrzymał życzenia od prezydenta Polski, Andrzeja Dudy, wojewody małopolskiego, Łukasza Kmity i prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli.

Gościem dostojnego jubilata, zasłużonego lekarza dentysty i honorowego obywatela Tarnowa był prezydent Roman Ciepiela, który przekazał nestorowi listy gratulacyjne od prezydenta Polski, Andrzeja Dudy oraz od wojewody małopolskiego, Łukasza Kmity.

Życzenia, jakie otrzymał Mieczysław Korczak od prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli pełne są serdeczności.

Czytamy w nich m.in.: W dniu setnych urodzin proszę przyjąć w moim i tarnowian imieniu najserdeczniejsze życzenia z okazji tego pięknego jubileuszu. Niech przez wiele kolejnych lat dopisuje Panu zdrowie i pogoda ducha, niech rodzina i przyjaciele będą dla Pana ostoją i radością. Dane było Panu przeżyć cały wiek naszych polskich dziejów, doświadczyć smutków i radości związanych ze zmianami w życiu osobistym i tymi, które działy się w kraju. Życzę Panu, aby to bogactwo życiowych doświadczeń stało się źródłem, z którego czerpać będą nie tylko najbliżsi.

Mieczysław Korczak jest lekarzem dentystą, inicjatorem tworzenia gabinetów dentystycznych w tarnowskich szkołach. W efekcie jego starań takie gabinety funkcjonowały w większości szkół w Tarnowie i w regionie tarnowskim.

Przez 10 lat Mieczysław Korczak pracował w ośrodku zdrowia w Mościcach, później kierował powiatową i wojewódzką poradnią stomatologiczną w Tarnowie. Był też wojewódzkim i krajowym specjalistą z dziedziny chirurgii stomatologicznej, brał czynny udział w działalności Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Mieczysław Korczak urodził się w 1921 r. w Połańcu. Od 16 roku życia pracował w gabinecie stomatologicznym znanego warszawskiego lekarza Stolarskiego, który odkrył w nim duży talent.

W czasie wojny wstąpił do oddziału Armii Krajowej „Jędrusie”, działającego na terenie ziemi kieleckiej i Podkarpacia. W tym okresie ścigany był przez gestapo, a później przez NKWD i UB. Trzy razy był aresztowany przez komunistów, przesłuchiwany i torturowany.

Po wojnie ukończył studia stomatologiczne na Akademii Medycznej w Łodzi. Od 1951 r. mieszkał wraz z żoną Janiną i trójką dzieci w Tarnowie.

Mieczysław Korczak odznaczony jest m.in.: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Partyzanckim AK, ma tytuły zasłużonego dla Miasta Tarnowa, zasłużonego dla Ziemi Krakowskiej oraz Medalem Pro Patria, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Tarnów niepodległości, uhonorowany został Szablą Niepodległości.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog  

POLECAMY W SERWISACH