• Ciemnienie naturalnego jasnego zabarwienia zęba przebiega stopniowo w czasie
 • Składa się na ten proces wszystko co jemy i pijemy, i co zawiera mocne pigmenty. Najsilniej zęby ciemnieją pod wpływem kawy, herbaty i czerwonego wina, oraz  kurkumy - składnika curry
 • Zęby leczone endodontycznie mogą ściemnieć pod wpływem powstałego w trakcie zabiegu krwawienia z miazgi zęba
 • Duża część przebarwień powstaje pod wpływem urazów

Jak dochodzi do przebarwienia zębów? 

Generalnie zęby ciemnieją z wiekiem.  Wiąże się to z coraz cieńszym szkliwem, które je pokrywa i chroni. Gdy miarę starzenia się ochronna warstwa traci pierwotną grubość. Zaczyna prześwitywać przez szkliwo zębiana, która jest ciemniejsza. Stąd wrażenie, że osoby starsze mają ciemniejsze zęby.  Jednak przez całe życie może dojść do zmiany zabarwienia zębów. Przyczyny tego procesu są klasyfikowane jako zewnętrzne, czyli powierzchniowe lub wewnętrzne. 

Zewnętrzne ciemnienie zębów. Łatwo kontrolować

Powodem zmiany naturalnego odcienia zębów najczęściej są spożywane pokarmy i pite napoje na co dzień napoje. Przebarwienia wynikające z diety najczęściej pokryją całą powierzchnię zęba, ale będą bardziej zauważalne w obszarach, które trudniej doczyścić podczas szczotkowania np. wzdłuż linii dziąseł oraz na powierzchniach międzyzębowych.

Niektóre z nich znajdują się w codziennej diecie:

 • czerwone wino
 • kawa i herbata
 • coca-cola
 • curry
 • ocet balsamiczny
 • sos sojowy
 • owoce leśne
 • buraki.

 Innym powodem jest permanentny niski poziom higieny zębów. Nawarstwiająca się płytka nazębna powoduje także ciemnienie odcienia uzębienia.

Ciemny ząb po leczeniu kanałowym

Krwotok z miazgi zęba - krew przedostaje się, do kanalików zębinowych, gdzie   ulega rozkładowi, w efekcie tego procesu ciemne  hemosyderyna i hemina odkładają się w zębinie.

Jatrogenne przebarwienia mogą wystąpić w wyniku leczenia stomatologicznego, polegającego na usunięciu z kanałów zęba chorobowo zmienionej, zainfekowanej drobnoustrojami miazgi czasami powoduje krwotok do zębiny. Ponadto stosowane podczas leczenia endodontycznego środki do płukania kanału korzeniowego lub materiały do jego odbudowy, mogą powodować ciemnienie zęba. Na przykład w trakcie płukania kanałów łączenie podchlorynu sodu i chlorheksydyny czasami prowadzić do powstania czerwonobrązowego osadu . Niektóre materiały endodontyczne zawierające tetracyklinę, na przykład Ledermix, Endofill, tlenek cynku Eugenol, Tubuliseal, Gutta Percha, Grey Mineral Trioxide Aggregate mogą także powodować wewnętrzne przebarwień,  wymienia dr Karina Irusa z Tufts University School of Dental Medicine,Department of Comprehensive Care.

Leki i urazy zębów. Mogą przebarwiać zęby

Zażywanie antybiotyków tetracyklinowych ogólnoustrojowo prowadzi do ciemnienia zębów. Poza tym dużo częściej dochodzi do zmiany zabarwienia gdy nastąpi martwica miazgi, czyli zwapnienie miazgi polegające na odkładaniu się twardej tkanki wewnątrz jamy zęba.

Proces ten może stymulować ścieranie, erozja lub jatrogenne podrażnienia, a wśród tych uraz zęba, a nawet choć rzadko leczenie wad zgryzu stałym aparatem ortodontycznym.

Częstość występowania zwapnienia miazgi waha się od 4-24 proc. Najczęściej jest obserwowane w zębach przednich, które uległy urazowi.

źródło: Dental Review