PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dietetyczne napoje gazowane śmiertelnym wrogiem zębów?

03-06-2013, 00:01
Dietetyczne napoje gazowane śmiertelnym wrogiem zębów? (foto: sxc.hu)
Dietetyczne napoje gazowane śmiertelnym wrogiem zębów? (foto: sxc.hu)
O tym, że napoje gazowane typu light dewastują uzębienie na równi z metaamfetaminą - przekonuje w General Dentistry, dr Mohamed Bassiouny, naukowiec związany z Temple University Kornberg School of Dentistry.

Wyniki badań zostały opisane drobiazgowo, szkopuł w tym, że oparto je na studium przypadku obejmującym dosłownie trzech pacjentów. W zasadzie należałoby na tym zakończyć analizę naukowych dywagacji dr Mohameda Bassiouny, jednak zważywszy na fakt, że o jego pracy informuje wiele specjalistycznych periodyków - postanowiliśmy przekazać na ten temat garść informacji.

W badaniu uczestniczyły trzy osoby:

- 30-letnia kobieta, która od ok. pięciu lat miała w zwyczaju pijać codziennie dwa litry dietetycznych napojów gazowanych;

- 29-latek uzależniony od metaamfetaminy;

- 51-latek uzależniony od kokainy.

Według ustaleń dr Mohameda Bassiouny cała trójka pochodziła z tej samej klasy społecznej, żyła w tej samej okolicy, w której woda była fluoryzowana. Badacz doszedł do wniosku, że są to wystarczające przesłanki, aby uznać, iż jedynym powodem katastrofalnego stanu uzębienia dwójki z przebadanych osób było zażywanie narkotyków. Z kolei kobieta, która stroniła od narkotyków, obciążona była innym uzależnieniem pochłaniała ogromne ilości dietetycznych napojów gazowanych. To one, w ocenie naukowca, stały się przyczyną degradacji uzębienia kobiety. Przemawia za tym charakter zniszczeń, we wszystkich trzech przypadkach niemal identyczny. Całe zło wywodzi się z kwasu zawartego w narkotykach i w napojach gazowanych, który niszczy ochronne szkliwo zębów.

Nie trudno było zgadnąć, że natychmiast po takim naukowym raporcie American Beverage Association poddało pod wątpliwość wartość dociekań dr Mohameda Bassiouny, gdyż to oczywiste, że kłopoty wielbicielki napojów gazowanych mogły wynikać z zupełnie innych przypadłości, które dawały tak niepożądany efekt. Obrona autora badań nie okazała się zbyt profesjonalna, bowiem ten tłumaczył, iż w trakcie długoletniej praktyki dentystycznej rejestrował podobne przypadłości, które z reguły dotykały osoby nadużywające gazowych napojów chłodzących.

Patrz także:

Niszczycielska siła soft drinka

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lifeDENT   dieta  

POLECAMY W SERWISACH