PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka vs dentysta, brak równych szans?

kan
26-11-2020, 11:36
Dentystka vs dentysta, brak równych szans? (fot. pixabay)
W Wielkiej Brytanii kobiety rzadko zajmują uprzywilejowane stanowiska w tamtejszych organizacjach stomatologicznych. W zarządach tych organizacji jedynie w dziewięciu na 23 więcej niż połowę stanowią panie.

I tak w zarządzie najbardziej reprezentatywnej dla całego środowiska stomatologicznego organizacji - czy British Dental Association, kobiety stanowią jedynie 13 proc.  Ani jednej kobiety nie ma w zarządzie British Association of Clinical Dental Technicians, podczas gdy całkowicie sfeminizowany jest zarząd British Society of Dental Hygiene and Therapy. 

Jeśli kobiety i mężczyźni mają równe szanse to rozkład stanowisk dla każdej płci powinien kształtować się w granicach 40-60 proc, wskazuje w raporcie NHS. Pod względem tego kryterium najlepiej wypadają Faculty of Dental Surgery Glasgow (50 proc. kobiet),  College of General Dentistry (45 proc.) oraz British Society of Restorative Dentistry (45 proc.).

Ta mało satysfakcjonująca kobiety sytuacja ma złożone powody, ale wśród przyczyn wymieniane są:
- dyskryminacja kobiet,
- opieka nad dziećmi przypadająca głównie kobietom,
- brak mentorów,
- stereotypy dominujące w postrzeganiu kobiet,
- brak wzorców do naśladowania.

To zależy od nas co zrobimy z tą informacją. Nie sądzę, by istniały proste rozwiązania tego układu sił, na początek trzeba przyznać, że tego typu nierówność stanowi problem, podkreśla prof. Kevin O’Brien z University of Manchester, który przygotował  raport.

- Musimy znaleźć sposób, by zachęcić kobiety do starania się o pozycje w zarządach, a równocześnie musimy przemyśleć sposoby, które które pozwolą im na zaagażowanie w działalność samorządową, mówi prof. Kevin.

Więcej: DentistryToday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   dentystka  

POLECAMY W SERWISACH