PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Dentystka: pomysłodawczyni i propagatorka ciastka świderskiego

Autor: miro • Źródło: ms
08-12-2020, 13:25
Dentystka: pomysłodawczyni i propagatorka ciastka świderskiego Ciastko ś widerskie Hanny Chaciewicz (źródło: FB)
Hanna Chaciewicz, założycielka i właścicielka gabinetu Hadent, ma wiele zainteresowań, a w zasadzie pozazawodowych pasji. Jej autorskim pomysłem jest ciastko świderskie, które kształtem nawiązuje do architektury w stylu świdermajer. Wypiek ma być tym dla Otwocka, czym jest kogut dla Kazimierza.

Hanna Chaciewicz, właścicielka gabinetu stomatologicznego Hadent, nie tylko wymyśliła ciastko świderskie, lecz także doprowadziła swój plan do szczęśliwego finału. 

Hanna Chaciewicz nie mogła pogodzić się z tym, że Otwock nie wiąże się z żadną pamiątką, która byłaby wizerunkiem podwarszawskiego miasta. Stomatolog mieszka tu prawie od urodzenia, czuje się lokalną patriotką. Chciałaby, aby osoby odwiedzające Otwock mogły wyjechać z miasta z pamiątką.

Hanna Chaciewicz, wzorując się na kazimierzowskich kogutach, zaprojektowała, opracowała recepturę i wypiekła ciastko, które kształtem nawiązuje do popularnej w tym rejonie architektury drewnianej stworzonej przez Andriollego.

Czas, jaki minął od pomysłu do jego urzeczywistnienia, to pełne trzy lata. Próbne wypieki zajęły dentystce pół roku. W końcu ciasto przybrało ostateczny kształt, konsystencję i – co najważniejsze – smak.

Kolejnym etapem cukierniczego projektu dentystki było wprowadzenie wypieku do masowej produkcji. Partnerem w tym przedsięwzięciu stała się piekarnia Soplicowo, która ma sklepy w: Otwocku, Karczewie, Konstancinie i Warszawie.

- Mam więcej pomysłów na promowanie miasta. Chcę założyć sklep z pamiątkami, na początek wirtualny. Stworzyłam witrynę Swiderklimaty.pl, którą mam zamiar uczynić centrum rękodzieła lokalnego. Chcę promować wyroby miejscowych twórców i artystów, które odnoszą się do kultury i architektury linii otwockiej. Będą to: obrazy, porcelana, wyroby z drewna, haftowane serwetki, obrusy - relacjonowała dla portalu linia.com.pl Hanna Chaciewicz.

Hanna Chaciewicz jest założycielką i właścicielką gabinetu Hadent, specjalistką stomatologii zachowawczej z endodoncją, lekarzem dentystą z 30-letnim doświadczeniem. Zajmuje się m.in. leczeniem protetycznym z użyciem najnowszych technologii, projektowaniem uśmiechu przy pomocy skanera 3D. Bardzo dużą uwagę przykłada do profilaktyki nowotworów jamy ustnej. Prywatnie miłośniczka ogrodnictwa, przyrody oraz świdermajerów.

Nazwa "świdermajer" jest często używana do określenia wszelkich ażurowych zdobień w architekturze, nie tylko drewnianej. Pierwsze domki letniskowe w okolicach Otwocka, a jednocześnie tego niezwykłego stylu był Michał Elwiro Andriolli, malarz, ilustrator m.in. "Pana Tadeusza", który w 1880 r. kupił 200 hektarów nad Świdrem i wybudował kilkanaście domów. Tak się zaczęła moda na "świdermajery".

Twórcą tego określenia był, mieszkający w latach 1936-1939 w podwarszawskim Aninie na tzw. linii otwockiej, Konstanty Ildefons Gałczyński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog   hobby  

POLECAMY W SERWISACH