PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka o wyobrażeniach wciąż funkcjonujących u pacjentów

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: Guarana PR
17-10-2013, 10:54
Dentystka o wyobrażeniach wciąż funkcjonujących u pacjentów Dentystka obala najpopularniejsze mity stomatologiczne (Fot. Fotolia)
Choć stomatologia należy do jednych z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny, to wciąż można spotkać wiele, pseudonaukowych prawd dotyczących dbania o higienę jamy ustnej. Lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej wskazuje na wciąż pokutujące w społeczeństwie mity.

Oczywiście twóracami wymienionych mitów są pacjenci. Warto być na bieżąco nie tylko w kwestiach paragonów czy elektronicznej dokumentacji medycznej.

Adrianna BadoraMIT 1: Stan zębów zależy od ilości spożywanego cukru
Ciężko znaleźć osobę, która w dzieciństwie, przynajmniej raz, nie usłyszałaby od rodziców: nie jedz tyle słodyczy, bo w końcu wypadną ci zęby. Jak się okazuje, te słowa to nic innego jak najpopularniejszy mit stomatologiczny na świecie. W rzeczywistości stan zdrowia zębów nie zależy, od ilości spożywanego cukru, lecz od długości czasu, podczas którego cukier ma kontakt z zębami. Oznacza to po prostu tyle, że zjedzenie trzech batoników, a następnie dokładne umycie zębów, jest dla jamy ustnej dużo mniej szkodliwe, niż spożycie jednego batonika, a następnie zaniechanie szczotkowania.

MIT 2: Nie wolno szczotkować krwawiących dziąseł
Przeważająca większość osób, które podczas mycia zębów, zobaczą w umywalce krew z dziąseł, zaprzestaje tej czynności. To duży błąd, a jego skutki mogą być fatalne dla uzębienia. - Gdy zauważymy, że dziąsła krwawią pod żadnym pozorem nie powinniśmy zaniechać mycia zębów, a nawet wręcz przeciwnie - powinniśmy myć je jeszcze częściej - mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej i dodaje, że tylko w ten sposób zlikwidujemy osad i nie dopuścimy do odkładania się nowego, a dziąsła zaczną zdrowieć i dochodzić do siebie. Oczywiście pacjenci z takim problemem powinni odwiedzić dentystę. Najczęściej pomocne okazuje się wykonanie skallingu. Warto także pomyśleć nad wymianą starej szczoteczki na nową, koniecznie miękką.

MIT 3: Nic mnie nie boli, więc nie muszę odwiedzać dentysty
Niestety, to coraz popularniejsza, pseudonaukowa teoria, panująca w społeczeństwie. W efekcie, przeciętny Polak ma prawie 13 zębów objętych próchnicą, a 40 proc. osób w wieku 65-74 lat nie ma już swoich zębów. Tymczasem, jak podkreślają stomatolodzy, aby temu zapobiec wystarczy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i regularnie, średnio co 6 miesięcy, odwiedzać stomatologa. - Wiele chorób zębów przebiega bezboleśnie, a pacjentowi bardzo trudno je samemu zdiagnozować. Wprawne oko stomatologa, podczas wizyty kontrolnej, pozwoli wykryć wszystkie problemy we wczesnym ich stadium - tłumaczy dr Adrianna Badora i dodaje, że szybko zdiagnozowana dolegliwość umożliwia prostsze, tańsze i bardziej skuteczne leczenie. W wielu wypadkach, szybkie wykrycie problemu, to także jedyna możliwość uratowania zęba przed ekstrakcją.

POLECAMY W SERWISACH