PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka latająca do pacjentów

Autor: miro • Źródło: ms
14-12-2021, 13:31
Dentystka latająca do pacjentów Dentystka Silvia Kotait przed lotem do pacjenta (źródło: FB)
Stomatolog Silvia Kotait od 17 lat podróżuje po Brazylii, aby zapewnić zmienić uśmiechy osób obłożnie chorych lub z niepełnosprawnością intelektualną. Skąd waśnie taka decyzja o przebiegu kariery zawodowej.

Silvia Kotait  przez lata opiekowała się matką z chorobą Alzheimera. Wiele czasu zajmowało jej zachowanie zdrowia jamy ustnej chorej kobiety w należytej kondycji.

Techniki higienizacyjne były codziennie ulepszane, a dom niepostrzeżenie został przekształcony w gabinet stomatologiczny. Wraz ze śmiercią matki Silvia szukała sposobów opieki nad pacjentami z trudnościami ruchowymi lub intelektualnymi. Kompletowała przenośny sprzętu, który zapewniłby opiekę dentystyczną w potrzebie każdemu i wszędzie.

- W Stanach Zjednoczonych miałam do czynienia z przenośnym sprzętem, opracowanym przez armię do opieki nad żołnierzami mającymi problemy z zębami a będących w polowych warunkach. Zaczęłam szukać czegoś podobnego do realizacji moich usług. Udało się  - mówi Silvia, mówiąc o skompletowanym sprzęcie.

Teraz wraz z przenośnym „gabinetem stomatologicznym” podróżuje po całej Brazylii niosąc ulgę wielu cierpiącym pacjentom. W zależności od sytuacji nierzadko musi posiłkować się przedmiotami znalezionymi w domach leczonych osób.

W domu pacjenta w zasadzie możliwy jest każdy zabieg, od profilaktyki (dogłębne czyszczenie zębów) po zabieg chirurgiczny.

Aby móc sprawnie służyć pomocą i jak najszybciej zmniejszać ból pacjentów, Silvia dystans do 300 km pokonuje helikopterem, większe odległości wymagają skorzystania z samolotów (wielokrotnie w podróżowaniu pomagają jej komercyjni przewoźnicy).

W przypadku leczenia pacjentów o większej drażliwości, spowodowanej np. problemami psychicznymi, Silvia Kotait kontaktuje się z lekarzem, który może wskazać środki uspokajające, najbardziej odpowiednie dla stanu klinicznego osób, które będą poddawane leczeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   wolontariat   niepełnosprawni u dentysty  

POLECAMY W SERWISACH