
- Stereotypowy wizerunek lekarza silnie wpływa na postrzeganie przez pacjenta profesjonalizmu pracownika medycznego
- Ortodonci z kolczykami i tatuażami są uważani za gorszych specjalistów niż pozbawieni takich trwałych ozdób
- Na postrzeganie przez pacjentów nie wpływa ani poziom wykształcenia ani fakt, bycia pracownikiem służby zdrowia
- Bardziej krytycznie lekarzy oceniają pacjenci w starszym wieku, u których stereotypowe postrzeganie lekarzy jest silniejsze niż u młodszych osób

Czytaj więcej
Aparat ortodontyczny. Leczenie do końca życiaStereotypowy wizerunek lekarza. Wygląd decyduje o ocenie profesjonalizmu lekarza
W ocenie pacjentów ortodonta z tatuażem, kolczykami, rozpuszczonymi włosami lub brodą jest mniej profesjonalny, informuje periodyk American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics.
Badanie miało wyjaśnić, jak społeczna ocena kolczyków, tatuaży, brody i niezwiązanych włosów w okolicy twarzy i szyi wpływa na postrzeganie przez pacjentów profesjonalizmu lekarza ortodonty.
W tym celu opracowano kwestionariusz, który rozesłano do 220 uczestników badania (osoby w wieku 18-70 lat). Oceniali12 zmodyfikowanych zdjęć ortodontów, odpowiadając na pytania na temat higieny, jakości opieki, punktualności , doświadczenia i wiedzy z zakresu ortodoncji.
Zdjęcia dentystów ukazywały:
- dokładnie ogolonego mężczyznę pozbawionego jakichkolwiek ozdób,
- mężczyznę z brodą,
- z kolczykiem w uchu i nosie,
- z tatuażem na szyi.
Zdjęcia dentystek przedstawiały:
- kobietę z włosami odsuniętymi od twarzy i noszącą małe kolczyki,
- kobietę z rozpuszczonymi włosami i noszącą małe kolczyki,
- ze związanymi włosami i dużymi kolczykami,
- z tatuażem na szyi,
- z kolczykiem w nosie.
Pierwsze wrażenie decyduje, czy pacjent wraca do lekarza
W dziedzinie opieki zdrowotnej profesjonalizm jest niezbędny do nawiązania udanych relacji z pacjentami. Liczy się bardzo wrażenie podczas pierwszej wizyty, podkreślają autorzy badania.
Tymczasem zgodnie z wynikami przeprowadzonego badania broda/rozpuszczone włosy, kolczyk w nosie, kolczyk i tatuaż wpływały znacząco na to, jak jest oceniany profesjonalizm lekarza ortodonty.
- Wyniki naszego badania nie tylko pokazują, że stereotyp lekarza wpływa na ocenę przez pacjenta, ponadto ortodonta z kolczykami i tatuażami prawdopodobnie postrzegani są jako zasługujący na mniejsze zaufanie, przestrzega dr Rafael Bittencourt z wydziału ortodoncji na Uniwersytecie Federalnym w Rio de Janeiro w Brazylii.
Bardziej surowi w ocenie byli starsi uczestnicy badania.
W dobie marketingu w mediach społecznościowych, wygląd może być pierwszym kryterium wyboru lekarza przez pacjenta.
To do ortodonty należy zadbanie o taki wygląd, który będzie podkreślał jego pozytywne cechy i generował korzystną ocenę społeczną, podsumował dr Bittencourt.

Komentarze