PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta po 50 latach odzyskał dzieło sztuki

Autor: miro • Źródło: ms
07-08-2021, 13:18
Dentysta po 50 latach odzyskał dzieło sztuki Odzyskany obraz przez dentystę
Obraz malarki Margaret Keane, skradziony prawie 50 lat temu z kliniki dentystycznej w Honolulu, został przekazany przedstawicielowi właścicieli, wśród których jest kobieta przedstawiona na obrazie. Artystka namalowała ją gdy ta była dzieckiem.

Pracownicy Heritage Auctions, największego amerykańskiego domu aukcyjnego dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich, przekazali dzieło „Eyes Upon You” przedstawicielowi rodziny Robertowi Wittmanowi podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie domu aukcyjnego w Dallas.

Obraz został skradziony z kliniki dentystycznej w listopadzie 1972 roku. Dzieło sztuki sprzedano za 35 tys. USD na aukcji w grudniu 2020 r. Według Heritage dzieło zostało przekazane do domu aukcyjnego przez osoby, które kupiły go w galerii w New Jersey w latach 80. XX wieku.

Nie jest jasne, w jaki sposób obraz trafił do New Jersey z Hawajów, powiedział Wittman, były agent FBI i założyciel zespołu Art Crime Team, w komunikacie prasowym wydanym przez Heritage Auctions.

- Nie ma mowy, aby dom aukcyjny Heritage wiedział, że zostało skradzione i nie ma żadnej winy kryminalnej – dodał.

Rodzina, która przez dziesięciolecia poszukiwała skradzionego obrazu, wydała następujące oświadczenie: Obraz ma szczególne znaczenie dla naszej rodziny, ponieważ nasz ojciec miał szczęście pracować z artystką. Na obrazie widoczna jest - wówczas dziewczynka - dzisiaj nobliwa już osoba. Jesteśmy wdzięczni, że nasz obraz wróci do domu, do naszej rodziny.

Keane słynie z prac, w których występują osoby o wyrazistych oczach. Pochodząca z Tennessee malarka mieszkała w Honolulu w 1972 r. i postanowiła ująć na obrazie dzieci, aby przedstawić różnorodność rasową mieszkańców Hawajów. Ojciec dziecka dostarczył Keane zdjęcie swojej córki, która miała wówczas 7 lat. Później kupił pracę i wystawił ją w poczekalni swojej kliniki dentystycznej.

14 listopada 1972 r. dentysta i jego personel poszli na lunch około południa, ale pozostawili drzwi do poczekalni otwarte na wypadek, gdyby pacjenci przybyli wcześniej na wizytę. Kiedy wrócili, zauważyli, że obraz zniknął, powiedział Wittman.

Przez następne pięć dekad dentysta i jego rodzina bezskutecznie poszukiwali obrazu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinet stomatologiczny  

POLECAMY W SERWISACH