• Założyciel Ford Motor Company, Henry Ford próbował dwukrotnie uruchomić firmę motoryzacyjną - bezskutecznie
  • Udało się w 1903 r. w ciągu dwóch miesięcy Ford sprzedał 215 samochodów, a w pierwszym roku liczba wyprodukowanych aut przekroczyła 1000

Ile kosztował pierwszy na świecie seryjny samochód?

Fabryka Forda otrzymała pierwsze zamówienie na samochód od dentysty, Ernsta Pfenninga, który zapłacił za auto 850 USD . Samochód został wyprodukowany w zakładzie Forda przy ulicy Mack w Detroit i dostarczony doktorowi Pfenningowi zaledwie tydzień później.

Założyciel Ford Motor Company, Henry Ford próbował dwukrotnie uruchomić własną firmę motoryzacyjną - bezskutecznie. Pierwsza próba nastąpiła w 1901 r., ale zakończyła się niepowodzeniem. Firma przejęta została przez Cadillac Motor Company w 1902 r.

Drugą nieudaną próbę podjął Henry Ford zapraszając na pokład jedenastu innych inwestorów i założył Ford Motor Company. Wśród nich byli Horace i John Dodge, założyciele marki Dodge.

Pierwszy egzemplarz forda kupił dentysta

Jeden z inwestorów miał drewnianą fabrykę na ulicy Mack, którą wynajął na potrzeby Ford Motor Company i tam wyprodukowano pierwszy model A dla dentysty Ernesta Pfenninga. Był on pierwszym z wielu, który stał w kolejce do modelu A. W ciągu dwóch miesięcy Ford sprzedał 215 samochodów, a w pierwszym roku liczba wyprodukowanych aut przekroczyła 1000.

Model A stał się najbardziej poszukiwany, ponieważ jego dwucylindrowy silnik o mocy 8 KM był wówczas najmocniejszym silnikiem w samochodzie osobowym. Samochód nie miał górnej części i w standardzie mógł pomieścić dwie osoby, jednak można go było zamówić z tylnymi siedzeniami, tak jak zrobił to doktor Pfenning