• Wyczynowi sportowcy cierpią na próchnicę i zapalenie dziąseł częściej niż inni. Powód, to oprócz złej higieny jamy ustnej
  • Wiele suplementów diety dla sportowców zawiera dużo cukru, co w przypadku złej higieny jamy ustnej stwarza duże zagrożenie dla całego organizmu
  • Problemy sportowców z wysoką formą mogą wynikać z nieprawidłowego zgryzu 

Zdrowa jama ustna przekłada się na wyniki sportowe 

- Coraz więcej związków sportowych zwraca się do nas po poradę i włączenie opieki stomatologicznej do okresu przedsezonowego – stwierdził Siegfried Marquardt z Niemieckiego Towarzystwa Stomatologii Sportowej.

Tak zrobił trener kadry narodowej niemieckich piłkarzy Hansi Flick, który zaprosił dentystę do uczestnictwa tego lata w obozie przygotowawczym niemieckich piłkarzy w Marbelli.

Okazuje się, że wyczynowi sportowcy cierpią na próchnicę i zapalenie dziąseł częściej niż inni – wyjaśnia dentysta. Powód, to oprócz złej higieny jamy ustnej, także stres oraz wysokie spożycie węglowodanów i napojów izotonicznych.

- Wiele suplementów diety dla sportowców zawiera dużo cukru, co w przypadku złej higieny jamy ustnej stwarza duże problemy– wyjaśnia Siegfried Marquardt.

Próchnica zębów skutkuje kontuzjami 

Problemy narastają, gdy w wyniku zapalenia przyzębia zarazki dostają się do krwioobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Stan zapalny dotyka mięśni, ścięgien i więzadeł. Z uwagi, że tkanka w stanie zapalnym jest bardziej delikatna - zwiększa się ryzyko kontuzji.

Z kolei zakłócony metabolizm doprowadza do poważnych spadków wydajności u sportowców.

Zły zgryz, gorsze wyniki sportowe 

Okazuje się, że problemy sportowców z wysoką formą mogą wynikać z nieprawidłowego zgryzu. Brak zęba, źle dobrana korona lub zbyt wysokie wypełnienie mogą doprowadzić do nieprawidłowego zgryzu. To uciążliwa dolegliwość

- Najpierw boli szyja, potem ramiona, a później plecy – w medycynie nazywamy to łańcuchem zstępującym – wyjaśnia dentysta. Taki stan rzeczy znacznie zwiększa ryzyko kontuzji u profesjonalnych sportowców. Była gwiazda Bayernu, Frank Ribéry, zawsze cierpiał na te same kontuzje z powodu typowego malejącego napięcia mięśni.

- Jeden z zawodników startujących w skicrossie (kilku narciarzy jednocześnie ściga się po trasie pełnej ramp i stromych zakrętów) zauważył, że zawsze sprawniej skręcał w lewo niż w prawo – opowiada lekarz dentysta.

Podczas badania Marquardt zidentyfikował wadę zgryzu. Skorygował ją za pomocą specjalnej szyny, którą sportowiec nosił podczas treningów i zawodów. To nagle pozwoliło zawodnikowi równie perfekcyjnie skręcać zarówno w prawo, jak i w lewo. Dzięki temu sportowiec poprawił osiągi o kilka setnych.

Nawet jeśli takie wzrosty wydajności organizmu nie odgrywają żadnej roli w codziennym życiu dla większości ludzi, to zdrowe zęby są szczególnie ważne dla najlepszych sportowców.